Przejdź do głównej zawartości

czy istnieje idealnie zaprojektowana kuchnia

Kolejny przykład ingerencji w aranżację projektu gotowego domu jednorodzinnego - projekt Studia Z500 Zx26.
Tym razem na tapecie będzie kuchnia. Początkowo w przygotowanych wizualizacjach zostawiłam układ z projektu zmieniając jedynie usytuowanie sprzętów. Jednak znajdując miejsce na stół jadalniany w pokoju dziennym, kuchnia w kształcie litery L, pozostałaby z niewykorzystanym miejscem na środku pomieszczenia i z niewielką ilością blatu roboczego.
Druga propozycja zagospodarowania przestrzeni przewiduje wyspę dostępną z trzech stron. Wersja z wyspą zapewnia dużą ilość blatu, możliwość przygotowywania posiłków przez więcej niż jedną osobę, skoncentrowanie pracy w jednym miejscu.
Konieczne zmiany przy takim układzie, to przeniesienie drzwi do spiżarni.

Piewotna aranżacja

Wprowadzone zmiany w aranżacji
Wizualizacja - propozycja nr 1.
Wizualizacja - propozycja nr2.


Moim zdaniem nie ma recepty na zaprojektowanie idealnej kuchni. Jednak planując swoją kuchnię bez pomocy architekta należy pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach.

1. Należy obiektywnie ocenić potrzeby - np. nie każdy potrzebuje dużej lodówki side by side. Zastanowić się jaka stylistyka nam odpowiada i jak będzie pasować do reszty mieszkania czy domu.

2. Przy usytuowaniu sprzętów takich jak lodówka, zlew, płyta itd. należy pamiętać o ergonomii. W skrócie oznacza to wykonywanie jak najmniejszej ilości ruchów przy przygotowywaniu posiłków.

3. Wybór sprzętu AGD powinien być dostosowany do naszych możliwości i potrzeb. Czy będziemy używać ekspresu do kawy , bo ja np. lubię lurę z kawy rozpuszczalnej. Nie żałujmy miejsca na zmywarkę i na duży zlew. Nawet jak mamy małą kuchnię nowoczesny zlew z deską do krojenia może zastąpić nam brakujący blat.

4. Meble planujmy skrupulatnie przewidując przeznaczenie każdej szafki. Zachęcam do stosowania koszy cargo - po wysunięciu widać zawartość. Narożne szafki zawsze są kłopotliwe ale mamy odpowiednie rozwiązania umożliwiające łatwy dostęp.

5. Oświetlenie w kuchni jest kluczowe. Nie ograniczajmy się do jednej lampy na środku pomieszczenia. Najważniejsze jest prawidłowe oświetlenie blatu ze zlewem i płytą grzewczą.

6. Nie przesadzajmy z ilością płytek na ścianach. Pomyślmy o innych rozwiązaniach - szyba hartowana, taki sam materiał na ścianie jak na blacie,

7. Przy doborze kolorystyki i materiałów wykończeniowych kierujmy się zasadą "mniej znaczy więcej" szczególnie w małych kuchniach. Ograniczmy ilość kolorów i faktur. Jednobarwna zabudowa zawsze optycznie powiększy pomieszczenie.

8. Ilość rozwiązań na podłogę jest nieograniczona. Przy kuchni otwartej możemy zastosować taki sam materiał jak na podłodze w pozostałej części dziennej. Jednakowo wykończona powierzchnia podłogi nie zmniejsza optycznie i nie tworzy sztucznych podziałów. Obecnie dostępne materiały (panele, płytki) pozwalają na taką swobodę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

trójkąt bermudzki

Za czasów obowiązkowej służby wojskowej Trójkątem Bermudzkim określano trzy miasta - Żary, Żagań i Gubin, a dlatego, że jednostki tam stacjonujące były prawdziwym testem na przetrwanie. Chyba nie muszę dokładnie wyjaśniać samego pojęcia ? Przypominam, że Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. W Żarach i okolicach jestem niezmiennie rok w rok w okresie wakacji od 40 lat. Liczba jaką podałam jest dla mnie druzgocącą :). Jednak co roku odkrywam coś nowego albo dostrzegam coś co było dla mnie częścią krajobrazu i wcześniej nie zagłębiam się w historię miejsca. Ziemia Lubuska to jeden z piękniejszych regionów kraju. Lasy zajmują połowę obszaru i z pewnością były świadkami historii jaka toczyła się na tych terenach. O dziwo coraz bardziej doceniam relaksującą ciszę chaszczy. Żary swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie od wypalania lasów - wyż...

Tarnów, czyli architekt na wakacjach

Tarnów ... byłam widziałam ...  Mogę już wpisać Tarnów na listę polskich miast, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału turystycznego. Promocja miasta, to praca na lata, a jest co pokazywać i o czym opowiadać. Prawdziwie wielokulturowe miasto gościło Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców, Szkotów i Czechów, którzy zostawili jakiś ślad po sobie. Szkoci pojawili się z dwóch powodów - szukali nowych rynków zbytu i swojego miejsca na świecie. Szkocja od XIII wieku była pod butem anglików, a wówczas Rzeczypospolita jawiła się jako kraj powszechnej tolerancji, co moim zdaniem się nie zmieniło.  Trudno przyznać, że gościliśmy Austriaków, bo oni przejęli miasto w wyniku I rozbioru. Owszem na ten okres notuje się duży rozwój miasta ale jednocześnie władze austriackie prowadziły działania mające na celu skłócenie Polaków i ukrócić ich dążenia do niepodległości.  Żydzi pojawili się już w średniowieczu i na przestrzeni wieków uzyskali szereg praw ułatwiającym im życie i pro...

mój wymarzony dzień

 Mój wymarzony dzień, to bardzo dobre ćwiczenie jak sprawdzić co mogę zmienić w swoim życiu. Czy żyję i spędzam kolejne dni tak jak chcę, czy tak jak życie mnie prowadzi. Wypisałam kilka, bo nie mogłam się zdecydować ale też każdy z nich jest dla mnie wymarzonym.  mój wymarzony dzień Jest ranek, dzieci w szkole, ja pracuję. Dzień wcześniej przygotowałam obiad i mam pełną lodówkę :) Nikt nie dzwoni, nikt nie pisze. Jest cisza. Nie mam presji czasu. Jednak w dużym skupieniu i pełnej wydajności pracuję nad projektem. Przygotowuję wizualizacje i nie mogę się doczekać aż sama zobaczę efekt na obrazku. Czuję podekscytowanie, że wyjdą cudowne wnętrza i nie mogę się doczekać aż pokażę je klientom. Nie muszą to być wizualizacje, bo równie podekscytowana jestem jak przygotowuję rysunki techniczne dla wykonawców. Tracę poczucie czasu.  Często patrzę na gotowe i się zachwycam jak ładnie wyglądają. Po skończonym kolejnym etapie projektowania miesza się satysfakcja ze zmęczen...