Przejdź do głównej zawartości

Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie.

Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.

Stanisław Jachowicz (1796–1857) – polski bajkopisarz i pedagog

Dlatego w tym poście opiszę gdzie byłam i co zobaczyłam.



Majówkę spędziłam w bajecznych okolicznościach przyrody, a dokładnie w Osadzie Czorsztyn w Kluszkowcach nad Jeziorem Czorsztyńskim. Uliczka tuż przy samym jeziorze wypełniona zabytkowymi drewnianymi willami oraz chałupami wiejskimi. Wille, zagrody i murowane piwniczki ze spichlerzykami, pochodzących z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Wszystko należy do kompleksu osady. Budynki uratowano przed zalaniem po wybudowaniu zapory na Dunajcu i przeniesiono. Wszystkie obiekty zostały przeniesione tu z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna. Na terenie osady turystycznej można w ciszy wypocząć, dobrze zjeść i podziwiać zmieniający się krajobraz, który codziennie dostarcza nowych wrażeń estetycznych. Tuż za najbliższymi wzniesieniami wyrastają Tatry, a tafla jeziora zmienia się wraz ze zmiennością naszej polskie pogody.
Okolice są tak piękne, że podczas przemieszczania się nie można się nudzić. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej - www.osada.czorsztyn.pl



Okolica przepełniona jest atrakcjami, których zwiedzanie może wypełnić cały wolny czas. Między innymi Zamek w Niedzicy, ruiny zamku w Czorsztynie czy np. sama zapora na Dunajcu. Inwestycję rozpoczęto, co prawda, w roku 1975, ale prace trwały aż do roku 1997. Na terenie Zamku w Niedzicy został kręcony polski serial "Wakacje z duchami". Podobno o godzinie 21.00 można zobaczyć Brunhildę i Bogusława krążących po zamkowych krużgankach. Prawdziwość legendy sprawdzamy i na razie mąż ma włosy.

Legenda o kłótliwym małżeństwie i o tym, czym się takie kończą

A było to tak ...
Dawno dawno temu był sobie książę, który poślubił ukochaną kobietę i zamieszkał z nią na zamku w Niedzicy. Brunhilda i Bogusław, bo tak się owa para nazywała, krótko żyli szczęśliwie i w spokoju. Coraz częściej kłócili się o wszystko o co się dało, a awanturowali się głośno i nie krępowała ich obecność osób trzecich.
Z uwagi na uciążliwość sporów nowożeńców,a także w nadziei, że to stan przejściowy i sytuacja ulegnie wkrótce zmianie na lepsze, ulokowano Brunhildę i Bogusława w wieży zamkowej. W ten sposób nikt już nie słyszał nieustannej wymiany zdań rozemocjonowanej młodej pary i zapanował pozorny spokój.
A awantury nie tylko nie ustały,a wręcz przybrały na sile. Któregoś dnia Bogusław zaślepiony gniewem pchnął żonę tak mocno, że wypadła przez okno i utonęła w studni zamkowej.
Gdy Bogusław uświadomił sobie co zrobił popadł w czarną rozpacz. Godzinami przesiadywał przy studni mamrocząc modlitwy i błagania o przebaczenie. I oto pewnego dnia, kiedy po raz dwutysięczny pierwszy powtórzył "Przebacz mi Brunhildo!" usłyszał ze studni szept "Przebacza, ci Bogusławie .. Łysy". A trzeba wiedzieć, że Bogusław szczycił się piękną, gęstą grzywą. Już następnego ranka zrozumiał książę sens usłyszanych słów. Obudził się z głową łysą jak kolano!
Mówi się, że mężczyzna, który stojąc przy niedzickiej studni wymówi imię ukochanej kobiety mając na sumieniu to i owo, następnego dnia nie znajdzie na swojej głowie ani jednego włoska. O działaniu tej klątwy na kobiety legenda nie wspomina ...






Komentarze

  1. No piknie!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny kawałek świetnej architektury. Szkoda, że między takimi domami stoją PRLowskie klocki....

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne zdjęcia. Rzeczywiście tak jest, że cudze chwalimy, a swego nie znamy,

    OdpowiedzUsuń
  4. No tak, bo to właśnie z nami tak jest, że zachwycamy się wszystkim, co dalekie i "nie nasze", a nie widzimy tego co mamy pod nosem:) I dotyczy to nie tylko podróży czy wnętrz zamkowych, starych, wartych odwiedzenia, ale praktycznie każdej dziedziny życia.
    Jak to mówią? trawa u sąsiada zawsze bardziej zielona?;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobre przysłowie wszyscy wyjeżdżają za granice zamiast w kraju posiedzieć pozwiedzać z góry zakładają że jest źle i tak potem turystyka pada przez takie myślenie polaków a niemcy to specjalnie do nas przyjeżdżają

    OdpowiedzUsuń
  6. Cieszę się, że myślicie podobnie. Nowy wpis o Twierdzy Modlin też jest ukłonem w stronę podróżowania po naszym kraju.

    OdpowiedzUsuń
  7. ach to prawda! W Polsce jest tyle niesamowitych, inspirujących miejsc, że wcale nie trzeba wyjeżdżać. Osobiście uwielbiam Podlasie - naturę, małe wioseczki z niesamowitą, zabytkową zabudową. W każde wakacje wyjeżdżam tam z paczką znajomych, wędrujemy z plecakami po całym regionie. Polecam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

trójkąt bermudzki

Za czasów obowiązkowej służby wojskowej Trójkątem Bermudzkim określano trzy miasta - Żary, Żagań i Gubin, a dlatego, że jednostki tam stacjonujące były prawdziwym testem na przetrwanie. Chyba nie muszę dokładnie wyjaśniać samego pojęcia ? Przypominam, że Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. W Żarach i okolicach jestem niezmiennie rok w rok w okresie wakacji od 40 lat. Liczba jaką podałam jest dla mnie druzgocącą :). Jednak co roku odkrywam coś nowego albo dostrzegam coś co było dla mnie częścią krajobrazu i wcześniej nie zagłębiam się w historię miejsca. Ziemia Lubuska to jeden z piękniejszych regionów kraju. Lasy zajmują połowę obszaru i z pewnością były świadkami historii jaka toczyła się na tych terenach. O dziwo coraz bardziej doceniam relaksującą ciszę chaszczy. Żary swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie od wypalania lasów - wyż...

Tarnów, czyli architekt na wakacjach

Tarnów ... byłam widziałam ...  Mogę już wpisać Tarnów na listę polskich miast, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału turystycznego. Promocja miasta, to praca na lata, a jest co pokazywać i o czym opowiadać. Prawdziwie wielokulturowe miasto gościło Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców, Szkotów i Czechów, którzy zostawili jakiś ślad po sobie. Szkoci pojawili się z dwóch powodów - szukali nowych rynków zbytu i swojego miejsca na świecie. Szkocja od XIII wieku była pod butem anglików, a wówczas Rzeczypospolita jawiła się jako kraj powszechnej tolerancji, co moim zdaniem się nie zmieniło.  Trudno przyznać, że gościliśmy Austriaków, bo oni przejęli miasto w wyniku I rozbioru. Owszem na ten okres notuje się duży rozwój miasta ale jednocześnie władze austriackie prowadziły działania mające na celu skłócenie Polaków i ukrócić ich dążenia do niepodległości.  Żydzi pojawili się już w średniowieczu i na przestrzeni wieków uzyskali szereg praw ułatwiającym im życie i pro...

mój wymarzony dzień

 Mój wymarzony dzień, to bardzo dobre ćwiczenie jak sprawdzić co mogę zmienić w swoim życiu. Czy żyję i spędzam kolejne dni tak jak chcę, czy tak jak życie mnie prowadzi. Wypisałam kilka, bo nie mogłam się zdecydować ale też każdy z nich jest dla mnie wymarzonym.  mój wymarzony dzień Jest ranek, dzieci w szkole, ja pracuję. Dzień wcześniej przygotowałam obiad i mam pełną lodówkę :) Nikt nie dzwoni, nikt nie pisze. Jest cisza. Nie mam presji czasu. Jednak w dużym skupieniu i pełnej wydajności pracuję nad projektem. Przygotowuję wizualizacje i nie mogę się doczekać aż sama zobaczę efekt na obrazku. Czuję podekscytowanie, że wyjdą cudowne wnętrza i nie mogę się doczekać aż pokażę je klientom. Nie muszą to być wizualizacje, bo równie podekscytowana jestem jak przygotowuję rysunki techniczne dla wykonawców. Tracę poczucie czasu.  Często patrzę na gotowe i się zachwycam jak ładnie wyglądają. Po skończonym kolejnym etapie projektowania miesza się satysfakcja ze zmęczen...