wtorek, 3 listopada 2015

wieża

Pamiętam jak na studiach jednym z moich pomysłów na dyplom była adaptacja wieży ciśnień na lokal gastronomiczny lub mieszkanie.
Przygotowałam nawet dokumentację i znalazłam kilkanaście takich obiektów na terenie województwa lubuskiego, wtedy jeszcze zielonogórskiego.
Ostatecznie tematem mojego dyplomu było zagospodarowanie Krakowskich Błoni w ramach Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. Dobry projekt, który może pokażę na blogu.
Wracając do wieży ciśnień natknęłam się na taką wyjątkową adaptację. Gotycka budowla została zbudowana w 1877 roku i mieściła potężny zbiornik na wodę. Przekształcona w luksusową willę teraz góruje nad pobliską zabudową nie tylko ze względu na wysokość.

Jestem jedną z tych osób, które nie wybudowałby sobie klasycznego domu jakie dominują w Polsce. Jednym z pomysłów od zawsze była adaptacja strych budynków o pierwotnym przeznaczeniu przemysłowym, gospodarczym i każdym innym na cele mieszkalne. Może kiedyś się uda.7 komentarzy:

 1. Ta wieża ciśnień to temat rzeka, pisałam o niej jakieś wieki temu. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. wow, świetny projekt ;) ja mam teraz obronę, a temat: projekt mebli do nano mieszkania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ale super projekt! właśnie jestem w trakcie wyboru tematu pracy inżynierskiej, więc każda inspiracja pożądana!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej! Cudo! Ja też chciałam przerobić stary budynek na dom, ale musiałam się zadowolić starą kamienicą ;) Wyszło niespodziewanie dobrze, chociaż nadal tęsknię za takimi starymi, przemysłowymi budynkami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny obiekt, ciekawe jaki to jest styl architektury, w którym został wyboudowany, bo bym chętnie sprawdził więcej takich.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujący projekt. Tego typu obiekty szczególnie cieszą oko. Szkodo tylko, że stosunkowo niewiele ich w kraju.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno interesujący projekt, ale osobiście jednak wolałbym zamieszkać w czymś mniej rzucającym się w oczy ;)

  OdpowiedzUsuń