poniedziałek, 4 lipca 2016

sztuka w Gorzowie

Nie spodziewałam się, że w Gorzowie Wielkopolskim trafię na taką ciekawą wystawę. W swojej wakacyjnej podróży po Polsce odwiedziłam Miejski Ośrodek Sztuki w tym mieście.

Do tego miejsca przyciągnęło mnie zdjęcie dziwnej różowej konstrukcji. Konstrukcja, to maszyna posiadająca sztuczną inteligencję i poruszając się chroni swoją sferę osobistą.
Taki jest też temat wystawy - "Strefa" Marka Sitko. Każdy człowiek ale też każda żywa istota posiada strefę osobistą - niewidzialną granicę strzeżoną instynktem. Po jej naruszeniu zostaje zachwiane nasze poczucie bezpieczeństwa.
Niezwykle spektakularny jest podglądany pokój z drzewkami do którego z jednej strony wchodzi się przez śluzę. W sali obok podgadamy las i słyszymy jego dźwięk.
Autor wystawy jest artystą ale też inżynierem elektrykiem dlatego widzimy takie połączenie wrażliwości i techniki. Po przez wystawę artysta zwraca uwagę, że nie tyko człowiek ma prawo do tworzenia stref.
Ze względu na woniej zachodzące procesy życiowe u roślin nie jesteśmy w stanie zauważyć ich reakcji na naruszenie strefy osobistej.
Pan Marek Zadaje też pytanie - Czy człowiek będąc kreatorem życia, da prawo do posiadania strefy osobistej maszynom ?

Druga wystawa ma w sobie dużo lekkości, zwiewności i może też kobiecości. Na wystawie zaprezentowano około 80 eksponatów z dziedziny tkaniny unikatowej z ponad 40-letniego okresu twórczości Artystki Barbary Pierzgalskiej, o różnorodnych technikach wykonania takich jak: technika własna, gobelinowa, druk na tkaninie, collage.

12 komentarzy:

 1. Całkiem ciekawa jest ta wystawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja konceptualizacji sztuki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze udało ci się uchwycić pokój z drzewkami, zwłaszcza na trzecim zdjęciu, gdzie widać kawałek korytarza. Ma to w sobie coś fascynującego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Intrygujące... Chętnie zobaczyłbym na własne oczy :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne, szczególnie to ostatnie zdjęcie, chciałbym to na zywo zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oh też tam byłem, na żywo jest jeszcze piękniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa wystawa, ostatni "obraz" podoba mi się najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam to na żywo, świetna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To dla mnie bardzo ładne dzieła sztuki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super futurystyczne wzory ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Te "sadzonki" bardzo inspirujace ;>

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo intrygująca koncepcja. Ta sfera osobista daje do myślenia.

  OdpowiedzUsuń