czwartek, 16 lipca 2015

pasja

Pasja , to stan umysłu. To zapał, entuzjazm i chęć dokonywania czasami rzeczy niemożliwych. Z łaciny pasja to passio – cierpienie, męka. Pasja dla mnie jest połączeniem przyjemności z wielkim wysiłkiem i poświęceniem. Często mówi się : „pracuj z pasją a nie spędzisz ani jednego dnia w pracy”. Zgadzam się ale nie należy zapominać, że dochodzenie do obranych celów jest okupione ciężką pracą.
Miejsce jakie wczoraj odwiedziłam jest pełne pasji do tworzenia teatru i skupiania wokół ludzi po prostu "chcących".

Byłam na przedstawieniu "Ławeczka" w Teatrze Żelaznym w Katowicach. W pierwszej chwili odezwało się "zboczenie" zawodowe i nim rozpoczęła się sztuka już w głowie układałam plan co i jak można pozmieniać. Jak zorganizować samą przestrzeń, jak wykończyć i dokończyć.


Później jednak przyszła refleksja. Czy to jest konieczne ? Fascynujące jest wszystko w tym miejscu. Już sam wjazd na teren przy teatrze jest zaskakujący. Musimy własnoręcznie otworzyć rogatki :).
Tymczasowość budynku i wnętrz jest magiczno - czarodziejska. Po co zmieniać ? Industrialny charakter zabytkowego budynku z 1900 roku dworca w Piotrowicach należy za wszelką cenę zachować.


Atut tego miejsca można bardzo łatwo zepsuć za bardzo chcą uporządkować i dostosować do ogólnych standardów. Moim zdaniem należy przy projektowaniu takiego obiektu mieć równie wielką pasję jak aura tego miejsca. Niecodzienne rozwiązania i zaskakujące materiały przywodzące na myśl dworcowe klimaty, to kierunek w jakim trzeba podążać.

8 komentarzy:

 1. Świetny, bardzo inspirujący wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie takie budynki należy chronić

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy powinien mieć jakąś pasję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie każdy ma jakąś pasje i trzeba podchodzić do ludzi z kulturą a nie od razu najeżdżać na nich ze są wandalami czy coś

  OdpowiedzUsuń