wtorek, 5 lutego 2019

moda vs wnętrza

Świat architektury wnętrz i mody są sobie znacznie bliższe niż można by sądzić, a przykłady można mnożyć. Mariaż tych dwóch profesji może być niekończącym się źródłem inspiracji.

Jeden z projektantów mody Jean-Paul Gaultier ma na swoim koncie projekt niejednego wnętrza. Głównie jest kojarzony z prowokującymi projektami scenografii oraz kosturów do filmów w tym do mojego ulubionego. Jest nim "5 element" który oglądałam ponad 200 razy.
Jego znakiem rozpoznawczym są żeglarskie paski, które przemyca do rożnych projektów. Posłużył się odcieniami granatu, czerwieni i bieli w projekcie wnętrza apartamentu w Paryżu. Linie, które są sygnaturą projektanta biegną przez ściany, podłogi i meble.
Wnętrza wyglądają nieco szalenie i monochromatycznie ale są dla mnie przykładem, że można przełożyć modę uliczną na architekturę wnętrz.
Armani, Versace, francuz Christiana Lacroix i Alexandr Wanga również podejmują współpracę ze światowymi firmami branży wnętrzarskiej przy tworzeniu nowych kolekcji tapet, tkanin, mebli i płytek.
Na naszym rodzimym rynku też projektanci mody zabierają się za design i wnętrza. Polska Fabryka Okien i Drzwi Urzędowski pokazała projekt trzech linii okienno-drzwiowych „Pure, Love i Glamour” stworzonych przy współpracy z uznanym w świecie mody duetem projektantów Paprocki&Brzozowski. Również Macie Zień projektuje dla Polskich marek płytki i oświetlenie
Czy to dobrze? Nie wiem. Każdy może ocenić sam.

Mnie też udało się kilka razy w ten sposób szukać inspiracji przy tworzeniu pomysłu na wnętrze.
konkurs zaprojektowani 2014konkurs moodboard room 2015Konkurs na projekt płytki - TUBĄDZIN Design Days 2013
7 komentarzy:

 1. Moda ma wpływ na wiele płaszczyzn naszego życia, i doskonale witać to na każdym kroku.

  OdpowiedzUsuń
 2. No spoko ale już czasami te ich zagrywki marketingowe niezbyt działają i współgrają, czasami na prawdę przesadzają z tym totalnie. Także nie wiem czy te działania im przyniosą zysk.

  OdpowiedzUsuń
 3. Firmy zatrudniają znane osoby żeby zarobić, to oczywiste. Jednak obserwowanie zmian i trendów w modzie może inspirować projektantów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Inspiracje można znaleźć wszędzie, wiadomo, że takie współprace przynoszą duże zyski. Z drugiej strony to artyści, także na pewno warto dać im pole do popisu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiadomo, że to wszystko jest ze sobą powiązane. Warto stawiać na ciekawe aranżacje wnętrz zgodne z trendami modowymi

  OdpowiedzUsuń
 6. No cóż, jak w ubiorze tak i we wnętrzach moda obowiązuje. A teraz w sypialniach jest moda aby sezonowo zmieniać kołdry, zimą takie https://senpo.pl/koldry/koldry-zimowe/ , latem rzecz jasna odmiana letnia. Moim zdaniem fajne rozwiązanie, bo dopasowane na każdą porę roku

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiadomo, że trzeba śledzić trendy i być na bieżąco :) Każdy, kto chce być na czasie, właśnie tak robi.

  OdpowiedzUsuń