Przejdź do głównej zawartości

PANTONE

Pantone, to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Pantone opracowało i wydało swoją unikatową skalę kolorów, która stanowi wzorzec barw nazwany Skalą Pantone.
Firma co roku wybiera kolor, który zostaje ogłoszony kolorem roku. Ten właśnie kolor będzie pojawiał się na wszystkich wyrobach począwszy od ubrań po meble.
Niby nic takiego, a jaki duży ma wpływ co pojawi się w sklepach. Oczywiście nie zobowiązuje nas architektów do wprowadzania tego koloru w każdym wnętrzu.

Kolorem roku 2020 został Classic Blue. Chciałoby się powiedzieć, to już było. Spodziewałam się czegoś bardziej zaskakującego.




Rok wcześniej obowiązującym był Living Coral. Ten żywy, energetyczny odcień koralowy z kroplą złota pojawił się w dużej ilości chociażby na tegorocznych targach Warsaw Home.



W 2018 wybrano Ultra Violet i mam wrażenie, że na polskim gruncie nie sprawdził się. Może, to wynik skojarzeń. Fioletowy, szczególnie w połączeniu z czernią i odcieniami zbliżonymi do złota, bardzo silnie kojarzy się nam z religią chrześcijańską, biskupami, a historycznie także z wysokimi rangą osobistościami państwowymi. Dzięki temu powiązaniu możemy odbierać fiolet jako kolor utożsamiany z przepychem i bogactwem, a także władzą i autorytetem. Zdjęcie mojej realizacji z użyciem takiego koloru pochodzi z 2011 roku.




2003 upłynął pod znakiem Aqua Sky - spokojny odcień niebieskiego miał nieść za sobą nadzieję na lepsze jutro. Kojarzony przede wszystkim z wodą, niosący spokój i ukojenie. Zdjęcie z realizacji mieszkania pod wynajem - MINT



Zdecydowanie najciekawszy kolor jaki przez wszystkie lata został wybrany, to opisany jako Marsala. Marsala to miasto we Włoszech, które znane jest z produkcji wina o tejże nazwie.
Dlatego marsala to kolor wina, odcień zgaszonego bordo z lekką nutką brązu. Odcień bardzo elegancki i nieco stonowany. Zdecydowanie kolor roku 2015 możemy zaprosić do wnętrz.




Czekam jeszcze na wybór dwóch moim zdaniem najciekawszych odcieni wychodzących się z niebieskiego - Petrol i Indygo.




Komentarze

  1. Jestem trochę zawiedziona kolorem roku 2020.. No ale cóż :) Ciekawe jaki będzie w 2021

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis i sporo przydatnych informacji

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

trójkąt bermudzki

Za czasów obowiązkowej służby wojskowej Trójkątem Bermudzkim określano trzy miasta - Żary, Żagań i Gubin, a dlatego, że jednostki tam stacjonujące były prawdziwym testem na przetrwanie. Chyba nie muszę dokładnie wyjaśniać samego pojęcia ? Przypominam, że Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. W Żarach i okolicach jestem niezmiennie rok w rok w okresie wakacji od 40 lat. Liczba jaką podałam jest dla mnie druzgocącą :). Jednak co roku odkrywam coś nowego albo dostrzegam coś co było dla mnie częścią krajobrazu i wcześniej nie zagłębiam się w historię miejsca. Ziemia Lubuska to jeden z piękniejszych regionów kraju. Lasy zajmują połowę obszaru i z pewnością były świadkami historii jaka toczyła się na tych terenach. O dziwo coraz bardziej doceniam relaksującą ciszę chaszczy. Żary swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie od wypalania lasów - wyż...

Tarnów, czyli architekt na wakacjach

Tarnów ... byłam widziałam ...  Mogę już wpisać Tarnów na listę polskich miast, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału turystycznego. Promocja miasta, to praca na lata, a jest co pokazywać i o czym opowiadać. Prawdziwie wielokulturowe miasto gościło Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców, Szkotów i Czechów, którzy zostawili jakiś ślad po sobie. Szkoci pojawili się z dwóch powodów - szukali nowych rynków zbytu i swojego miejsca na świecie. Szkocja od XIII wieku była pod butem anglików, a wówczas Rzeczypospolita jawiła się jako kraj powszechnej tolerancji, co moim zdaniem się nie zmieniło.  Trudno przyznać, że gościliśmy Austriaków, bo oni przejęli miasto w wyniku I rozbioru. Owszem na ten okres notuje się duży rozwój miasta ale jednocześnie władze austriackie prowadziły działania mające na celu skłócenie Polaków i ukrócić ich dążenia do niepodległości.  Żydzi pojawili się już w średniowieczu i na przestrzeni wieków uzyskali szereg praw ułatwiającym im życie i pro...

mono

Jakikolwiek wybierzemy styl, kolorystykę czy materiały wykończeniowe naszych wnętrz będzie, to dobry wybór, bo nasz indywidualny. Oczywiście każdy wybór niesie za sobą swoje konsekwencję i zasady o których trzeba pamiętać ale jak to z zasadami można czasami je łamać żeby odkryć coś nowego. Monochromatyczne wnętrza, to styl ukierunkowany na konkretny kolor, gdzie cała aranżacja podporządkowana jest jednej barwie, zróżnicowanej co najwyżej pod względem odcieni i nasycenia. Taki też kierunek obrany został przy aranżacji Agencji artystycznej w Sosnowcu. Połączenie bieli i czerni ma w sobie zdecydowanie jakie powinien posiadać zespół pracujący w agencji. Wykorzystanie pośrednich kolory z tej samej palety łagodzi takie połączenie. Odcienie grafitu i szarości tworzą kompozycję czystą i wyrazistą, a jednocześnie wnoszącą do pomieszczenia komfortową atmosferę. Wyrazisty antracyt podkreśla elegancki wystrój wnętrz. Wybrana do pomieszczeń czerń działa inspirująco i wspiera trwanie przy wł...