poniedziałek, 9 grudnia 2019

PANTONE

Pantone, to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Pantone opracowało i wydało swoją unikatową skalę kolorów, która stanowi wzorzec barw nazwany Skalą Pantone.
Firma co roku wybiera kolor, który zostaje ogłoszony kolorem roku. Ten właśnie kolor będzie pojawiał się na wszystkich wyrobach począwszy od ubrań po meble.
Niby nic takiego, a jaki duży ma wpływ co pojawi się w sklepach. Oczywiście nie zobowiązuje nas architektów do wprowadzania tego koloru w każdym wnętrzu.

Kolorem roku 2020 został Classic Blue. Chciałoby się powiedzieć, to już było. Spodziewałam się czegoś bardziej zaskakującego.
Rok wcześniej obowiązującym był Living Coral. Ten żywy, energetyczny odcień koralowy z kroplą złota pojawił się w dużej ilości chociażby na tegorocznych targach Warsaw Home.W 2018 wybrano Ultra Violet i mam wrażenie, że na polskim gruncie nie sprawdził się. Może, to wynik skojarzeń. Fioletowy, szczególnie w połączeniu z czernią i odcieniami zbliżonymi do złota, bardzo silnie kojarzy się nam z religią chrześcijańską, biskupami, a historycznie także z wysokimi rangą osobistościami państwowymi. Dzięki temu powiązaniu możemy odbierać fiolet jako kolor utożsamiany z przepychem i bogactwem, a także władzą i autorytetem. Zdjęcie mojej realizacji z użyciem takiego koloru pochodzi z 2011 roku.
2003 upłynął pod znakiem Aqua Sky - spokojny odcień niebieskiego miał nieść za sobą nadzieję na lepsze jutro. Kojarzony przede wszystkim z wodą, niosący spokój i ukojenie. Zdjęcie z realizacji mieszkania pod wynajem - MINTZdecydowanie najciekawszy kolor jaki przez wszystkie lata został wybrany, to opisany jako Marsala. Marsala to miasto we Włoszech, które znane jest z produkcji wina o tejże nazwie.
Dlatego marsala to kolor wina, odcień zgaszonego bordo z lekką nutką brązu. Odcień bardzo elegancki i nieco stonowany. Zdecydowanie kolor roku 2015 możemy zaprosić do wnętrz.
Czekam jeszcze na wybór dwóch moim zdaniem najciekawszych odcieni wychodzących się z niebieskiego - Petrol i Indygo.
2 komentarze:

  1. Jestem trochę zawiedziona kolorem roku 2020.. No ale cóż :) Ciekawe jaki będzie w 2021

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis i sporo przydatnych informacji

    OdpowiedzUsuń