Przejdź do głównej zawartości

zamość , czyli architekt na wakacjach



Wróciłam z kolejnej wyprawy po Polsce i już tęsknię. Czuje niedosyt chociaż objechałam sporą część Zamojszczyzny i nie tylko - Zamość, Nielisz, Krasnobród, Józefów, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Końskie, Starachowice, Tomaszów Mazowiecki.

Nawet gdybym nie wiedziała, że miasto Zamość zaprojektował Włoch, to i tak bym wiedziała. Klimat włoskiego renesansowego miasta czuć na każdym kroku, a pogoda tylko wzmocniła ten stan rzeczy.
Kto był autorem pomysłu wybudowania miasta od podstaw na w szczerym polu ? Jan Zamoyski ogłosił decyzję 10 kwietnia 1580 roku, wydając w Jarosławcu akt lokacyjny. Mając 38 lat postanowił wybudować miasto. Wybrał na nie taras wcinający się w rozlewiska rzek: Wieprzca i Kalinowicy, miejsce dogodne do obrony, położone blisko siedziby rodowej Zamoyskich – Skokówki i przy skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, co miało duże znaczenie dla jego przyszłego rozwoju. Zamość zyskał liczne przywileje m.in.: zwolnienie na 25 lat z czynszów i podatków, zwolnienie z ceł na terenie całego kraju i zezwolenie na zakładanie cechów. Miastu nadano prawo składu, organizacji cotygodniowych targów i trzech jarmarków w ciągu roku. Ten hojny mecenas i jednen z najznakomitszych umysłów Rzeczpospolitej, chciał by Zamość był miastem nowoczesnym. Do realizacji projektu silnej twierdzy i ważnego ośrodka kulturalno - religijno - handlowego zaangażował włoskiego architekta Bernarda Moranda.
Całość zabudowy nawiązywała do koncepcji idealnego miasta-człowieka. Pałac był tu głową, główna ulica łącząca rezydencję z przeciwległym bastionem VII - kręgosłupem, a akademia i katedra płucami, rynek sercem, a służące do obrony bastiony - rękami i nogami.
W mieście najbardziej urzekające są wewnętrzne podwórka kamienic. Mając niebywałą przytulność w sobie zachęcają do wejścia i do przebywania w nich. Przechadzając się uliczkami z budynkami w ssali człowieka nie można się zgubić, bo intuicyjnie architektura prowadzi do najważniejszych obiektów w mieście.



Tereny z dawna polskie obfitują w niezliczoną ilość miejsc pamięci, tablic, obelisków, pomników nawet w najmniejszych wsiach. Jednym z nich jest Rotunda w Zamościu, budowla forteczna wzniesiona w celu pogłębienia obrony czołowej oraz wzmocnienia twierdzy od strony południowej. Dlatego w swej blisko trzystuletniej historii miasto nigdy nie zostało zdobyte szturmem przez obce wojska. Podczas okupacji niemieckiej w rotundzie urządzono obóz zagłady. Mój samotny późno popołudniowy spacer w to miejsce był przejmujący. Przechadzka po kamiennych alejkach przywodziła na myśl odgłos marszu wojskowych butów, a odgłosy ptasich skrzydeł wśród drzew straszyły co jakiś czas. Miejsce pełne wysokich drzew nadaje nostalgiczny spokój, ale także wywołuje pobudzenie do refleksji i skupienie wewnętrzne. Szacuje się, że w tym miejscu zginęło blisko sześć do ośmiu tysięcy osób.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

trójkąt bermudzki

Za czasów obowiązkowej służby wojskowej Trójkątem Bermudzkim określano trzy miasta - Żary, Żagań i Gubin, a dlatego, że jednostki tam stacjonujące były prawdziwym testem na przetrwanie. Chyba nie muszę dokładnie wyjaśniać samego pojęcia ? Przypominam, że Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. W Żarach i okolicach jestem niezmiennie rok w rok w okresie wakacji od 40 lat. Liczba jaką podałam jest dla mnie druzgocącą :). Jednak co roku odkrywam coś nowego albo dostrzegam coś co było dla mnie częścią krajobrazu i wcześniej nie zagłębiam się w historię miejsca. Ziemia Lubuska to jeden z piękniejszych regionów kraju. Lasy zajmują połowę obszaru i z pewnością były świadkami historii jaka toczyła się na tych terenach. O dziwo coraz bardziej doceniam relaksującą ciszę chaszczy. Żary swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie od wypalania lasów - wyż...

Tarnów, czyli architekt na wakacjach

Tarnów ... byłam widziałam ...  Mogę już wpisać Tarnów na listę polskich miast, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału turystycznego. Promocja miasta, to praca na lata, a jest co pokazywać i o czym opowiadać. Prawdziwie wielokulturowe miasto gościło Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców, Szkotów i Czechów, którzy zostawili jakiś ślad po sobie. Szkoci pojawili się z dwóch powodów - szukali nowych rynków zbytu i swojego miejsca na świecie. Szkocja od XIII wieku była pod butem anglików, a wówczas Rzeczypospolita jawiła się jako kraj powszechnej tolerancji, co moim zdaniem się nie zmieniło.  Trudno przyznać, że gościliśmy Austriaków, bo oni przejęli miasto w wyniku I rozbioru. Owszem na ten okres notuje się duży rozwój miasta ale jednocześnie władze austriackie prowadziły działania mające na celu skłócenie Polaków i ukrócić ich dążenia do niepodległości.  Żydzi pojawili się już w średniowieczu i na przestrzeni wieków uzyskali szereg praw ułatwiającym im życie i pro...

mono

Jakikolwiek wybierzemy styl, kolorystykę czy materiały wykończeniowe naszych wnętrz będzie, to dobry wybór, bo nasz indywidualny. Oczywiście każdy wybór niesie za sobą swoje konsekwencję i zasady o których trzeba pamiętać ale jak to z zasadami można czasami je łamać żeby odkryć coś nowego. Monochromatyczne wnętrza, to styl ukierunkowany na konkretny kolor, gdzie cała aranżacja podporządkowana jest jednej barwie, zróżnicowanej co najwyżej pod względem odcieni i nasycenia. Taki też kierunek obrany został przy aranżacji Agencji artystycznej w Sosnowcu. Połączenie bieli i czerni ma w sobie zdecydowanie jakie powinien posiadać zespół pracujący w agencji. Wykorzystanie pośrednich kolory z tej samej palety łagodzi takie połączenie. Odcienie grafitu i szarości tworzą kompozycję czystą i wyrazistą, a jednocześnie wnoszącą do pomieszczenia komfortową atmosferę. Wyrazisty antracyt podkreśla elegancki wystrój wnętrz. Wybrana do pomieszczeń czerń działa inspirująco i wspiera trwanie przy wł...