Podczas 4 Design Days zaproszono mnie do udziału w trzech panelach tematycznych - "Zdrowe wnętrza. Akustyka", "Najpiękniejsze polskie wnętrza - nowoczesny dom w czerni i bieli", "Marzysz o nowej kuchni".
Akustyka w wnętrzach jest dla mnie od kilku lat ważnym tematem. Pierwszy raz pomyślałam, że można coś z tym zrobić będąc u syna na świetlicy, gdzie przebywało kilka osób, a hałas był nie do zniesienia. We wnętrzach prywatnych, biurach, wnętrzach półpublicznych, restauracjach itp. radzimy sobie z akustyką, ponieważ wiele elementów wyposażania ma cechy tłumienia dźwięków. Niestety szkoły podstawowe pod tym względem są zaniedbane głównie dlatego, że niewiele osób zdaje sobie sprawę ze skutków nadmiernego hałasu.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że hałas może negatywnie wpływać na nasze emocje, nastrój, zachowanie, na nasze systemy poznawcze i zdrowie. Systemy poznawcze takie jak pamięć, umysł, myślenie jest szczególnie ważne właśnie w szkołach.
Zachęcam do obejrzenia filmu, etiudy dźwiękowej "Przerwa" autorstwa Mayo Kucharskiego. Można sobie przypomnieć jak jest na przewie między lekcjami w szkole podstawowej w ciekawej aranżacji.
Polska norma pogłosowa określa dwa parametry - wskaźnik transmisji mowy i czas pogłosu. Wskaźnik transmisji mowy, to po prostu zrozumiałość mowy ludzkiej w pomieszczeniu. Natomiast czas pogłosu, to wskaźnik określający czas w jakim zanika dźwięk w pomieszczeniu. Norma określa przedział od 0,6 do 2,2 sekundy jednak na korytarzach szkolnych, czy salach gimnastycznych sięga 7 - 10 sekund.
Okazuje się, że po zabezpieczeniu akustycznym przeprowadzono ankiety w których nauczyciele określili między innymi stopień przyswajania nowego materiału przez uczniów. Zachęcam do zapoznania się z wynikami przedstawionymi na wykresach.
Komentarze
Prześlij komentarz