niedziela, 20 września 2015

wrześniowa wizyta w Warszawie

Ile można zrobić w ciągu dwóch dni ? Okazuje się, że bardzo dużo.
Porady wnętrzarskie, nowe znajomości, rodzinne spotkanie przy przepysznym spaghetti ale szerzej będzie o wyróżnieniu i Zachęcie.

Czwartkowy wieczór spędziłam w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie odbyła się 18-tka firmy Muraspec ale też ogłoszono wyniki konkursu Muraspec "Ściana kluczowym elementem wnętrza publicznego". Zdobyłam wyróżnienie za projekt tapety obiektowej s p i d e r ' s w e b.
Inspiracją dla stworzenia wzoru tapety była sieć pajęcza. Pajęczyna delikatnych linii tworzy różnych rozmiarów trójkąty przywodzące na myśl płaszczyzny zbiegające się pod różnym kątem. W zależności od funkcji, czy wyglądu i rodzaju wnętrza można zmieniać kolorystykę tła lub kolor linii.
Przez taką zmianę uzyskujemy mocną, wyrazista tapetę lub delikatny detal na ścianie.
Nieregularny, abstrakcyjny, przypominający też mapę świata wzór sprawia, że tapeta jest uniwersalna dla każdego wnętrza publicznego.
Odwiedziłam też Zachętę, miejsce dla wszystkich poszukujących inspiracji, dla wrażliwych na sztukę, dla chcących doświadczać różnych emocji.
Na bieżących wystawach prezentują swoje wypowiedzi młodzi polscy artyści. W ramach wystawy konkursowej "Spojrzenia 2015" moją faworytką jest Ada Karczmarczyk, młoda popowa ewangelistka. Pod pseudonimem ADU komponuje, nagrywa i publikuje piosenki o tematyce sakralnej. Czerwony pokój Ady w Zachęcie wywołuje niebywałe wrażenie i pozostawia nas w przekonaniu, że wszystko jest takie proste. Wchodzimy do pokoju przez grube kotary. Odsłaniając je słychać głośną i wpadającą w uchu muzykę. Ada w bardzo prosty sposób pokazuje zależności między Bogiem i kościołem.
Przygotowana przez Zachętę wystawa "Ogrody" otwiera się na ludzi mających utrudniony kontakt ze sztuką ze względów społecznych jak i różnego rodzaju dysfunkcji - wzroku i słuchu. Nie obowiązują wszechobecne zasady w muzeach - nie dotykać !. Tutaj nawet należy zamknąć oczy i widzieć przez dotyk, odczuwać przez słuch.

3 komentarze:

  1. Kapitalne zdjęcia - ta ściana z naniesionymi motywami kolorowych kropek wygląda po prostu kapitalnie, podobnie jak zdjęcie tek konstrukcji a'la tunel nieco niżej - pomyśleć, że można dziś tak różnorodnie grać formą, uzyskując przy tym takie efekty, jakich nie znajdzie się w żadnym "masówkowym" sklepie. No cudo. :)

    OdpowiedzUsuń