poniedziałek, 14 grudnia 2015

7 miliardów innych
Ostatnio nie można przejść obojętnie od tematów jakie uderzają nas z każdej strony. Nie będzie politycznie chociaż bardzo blisko. Przykro obserwować jak ostatnimi czasy wszyscy, każdy każdego obrzuca obelgami i dlaczego ? A to dlatego, że chce tego samego. ŻYĆ !!! Warto jest widzieć w drugim człowieku więcej,niż tylko jego poglądy polityczne. Raz są takie raz inne. Nie mamy patentu na prawdę.
Trudno uwierzyć, że tak łatwo i szybko zapominamy, dajemy się wciągać w gry które tak naprawdę nas "szaraków" nie dotyczą.

Odwiedziłam w weekend wystawę projektu Yann Arthus-Bertrand, Sibylle d'Orgeval i Baptiste Rouget-Luchaire „7 miliardów Innych”.
Owoc ich pracy to 6 000 wywiadów z różnymi ludźmi. Wszyscy odpowiedzieli na te same pytania dotyczące obaw, lęków, marzeń, doświadczeń, nadziei: Czego nauczyłeś się od swoich rodziców? Co chciałbyś przekazać swoim dzieciom? Z jakimi doświadczeniami musiałeś się zmagać? Czym jest dla ciebie miłość? …
W Katowicach przygotowano kontenery tematyczne w których można było usiąść i spokojnie wysłuchać co ma do powiedzenia np. brazylijski rybak czy niemiecki artysta. W każdym z kontenerów poruszany był jeden temat i opowiadało o nim kilkanaście osób. Celem projektu było pokazanie, czy też poszukiwanie odpowiedzi : co nas dzieli? co nas łączy ? Ciekawe i pouczające doświadczenie pokazujące tylko, że pragniemy tego samego.
Nie uda nam się nic jeżeli nie nauczymy się wspólnie żyć !!!

Projekt jest również dostępny na stronie : www.7billionothers.org/pl gdzie możemy nagrać swoje przesłanie.
Jakie będzie przesłanie Polaków ? "Nie lubię ... "? "Nienawidzę ..."? "Precz z ..."? ... itd ?

1 komentarz: