niedziela, 17 grudnia 2017

wspomaganie kreatywności

Wzmacnianie kreatywności u dzieci nie odbywa się przez kupowanie nowych zabawek ale po przez zorganizowanie przestrzeni sprzyjającej właśnie kreatywności.
W dzisiejszych czasach dzieci narażone są na niezliczoną ilość bodźców, które bombardują je z telefonów , smartfonów, tabletów,telewizorów itd. Dlatego warto się zastanowić czy pokój nie powinien być miejscem wyciszenia ale też wspomagającym koncentrację. Zachowanie umiaru w planowaniu, kolorystyce i dodatkach jest wskazane. Należy pamiętać, że jasne kolory ścian takie jak biel, szarości i błękity sprzyjają wyciszeniu i skupieniu. Bardziej energetyczne kolory możemy wprowadzić jako akcenty np. wyrazisty kolor półki.

Wiemy, że w każdym pokoju powinno być kilka rodzajów świateł – główne i takie oświetlające konkretne miejsca. Jednym z takich miejsc jest biurko które powinno być oświetlone równomiernie 500 luksami. Lampka biurkowa może być wyposażona w żarówkę halogenową, świetlówkę albo żarówkę LED. Idealnie jest kiedy LED ma temperaturę barwową oscylującą w okolicach 4000-5000K . Światło ma wówczas subtelny, neutralny kolor, który nie będzie męczył oczu dziecka. Activejet posiada szeroki wybór takich lampek. Lampki mogą emitować światło bez stałego podłączenia do zasilania i dlatego równocześnie zabezpieczamy zapotrzebowanie na mobilne oświetlenie w pokoju.Bacznie obserwując dziecko wiemy jakie dodatkowe rzeczy będą mu potrzebne. Otwarte półki na pamiątki z podróży, a może okazałą i indywidualnie zaprojektowaną biblioteczkę jeżeli mamy w domu mola książkowego. Ostatnio bardzo często stosowanym i sprawdzającym się pomysłem są ściany malowane farbą tablicową lub magnetyczną. Wybierając takie rozwiązanie uzyskujemy miejsce na notatki, ważne informacje czy rysunki, a kolor farby tablicowej już nie musi być tylko czarny. W tej chwili farba jest dostępna w kolorze białym, szarym i różowym.

Wszelkie jednokolorowe tekstylia takie jak np. zasłony możemy samodzielnie spersonalizować. Idealnym narzędzie do tego są mazaki do tkanin. Wybieramy motyw jaki najbardziej pasuje do naszego dziecka i rysujemy bezpośrednio na tkaninie. Jedyne co robimy po narysowaniu, to przeprasowanie tego miejsca i tyleRównie ważnym aspektem życia dziecka oprócz nauki jest jego wypoczynek i zabawa. Nawet niewielki pokój powinien być podzielony na strefy i jedną z nich jest ta wypoczynkowa. Wygodny fotel, ciekawa pufa lub hamak, to idealne i niebanalne rozwiązanie. Niebanalne pomysły w pokoju powodują, że nasze dziecko staje się kreatywne w każdej dziedzinie.

13 komentarzy:

 1. Śliczna zasłonka z minionkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry pomysł z tym narysowaniem. W sumie nawet tak na czarno biało wygląda lepiej niz jakby było pokolorowane - nie mówiąc o zwykłym druku...

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno pomyślę o niej za jakiś czas. Obecnie córcia ma 10miesięcy i nie usiedzi w jednym miejscu, ale uważam, że kreatywność dziecięcą powinniśmy wspierać w każdy możliwy sposób ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kreatywność teraz i w przyszłości będzie bardzo ważna. Najprawdopodobniej zniknie na stałe wiele rzeczy i usług.

  OdpowiedzUsuń
 5. No kreatywność to podstawa. Ty sobie z tym w zupełności poradzisz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny pomysł. Chyba trzeba wprowadzić coś takiego u mnie w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wpis bardzo na rzeczy.. w dzisiejszych czasach w szkołach kreatywność się zabija. Każde dziecko musi dorastać według schematu bo inaczej złe oceny wpadną.. Ciekawy wpis, coś innego :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobry wpis. Myślę, że z niego skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Trzeba koniecznie wspierać rozwój kreatywności, bo jest z tym coraz gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się tematyka tego blog. Interesują mnie tego typu rzeczy. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziś kreatywność to podstawa a szkoła tego nie nauczy niestety

  OdpowiedzUsuń
 12. Super pomysł na wykorzystanie lampek LED.
  Sama korzystam z lamp tego typu, gdzie tylko się da. W pokoju dziecka mam z kolei lampę w kształcie misia, również z diodami LED w środku https://neoled.com.pl/pl/c/Oswietlenie-dzieciece/506 . Lampy tego typu świetnie się prezentują, a w dodatku są energooszczędne.

  OdpowiedzUsuń