Przejdź do głównej zawartości

meblościanka

Co to jest meblościanka? Po pierwsze tytuł spektaklu teatralnego w reżyserii Błażeja Peszeka w którym duchy gwiazd nawiedzają Polskę w poszukiwaniu resztek sławy. Jeden z najlepszych spektakli jakie widziałam. Po drugie nazwa mebla jaki królował w Polsce od lat 60-tych. Meblościanka pojawiła się jako odpowiedź na na rosnące aspiracje konsumpcyjne społeczeństwa, problemy z urządzaniem małych mieszkań oraz kampanie na rzecz porzucenia mieszczańskiego stylu urządzania się.
Meblościanka jako mebel segmentowy został zaprojektowany przez Bogusławę i Czesława Kowalskich w 1961 roku na konkurs na projekty mebli do małych mieszkań. Sukcesy na konkursach i wystawach wzornictwa spowodowały, że mebel został wprowadzony do masowej produkcji. Idea meblościanki, to połączenie wszystkich potrzebnych sprzętów zintegrowanych w różnych segmentach,gdzie pojawiały się składane tapczany i stoły. Mamy na zdjęciu przykład - projekt Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz produkt przemysłowy na wysoki połysk, który pamiętam w domu każdej znanej mi osoby z dzieciństwa.



Od tamtych czasów wiele się zmieniło ale dalej mamy te same małe mieszkania w których musimy pomieścić wiele funkcji na niewielkiej przestrzeni. Dlatego nowy obraz meblościanki jawi mi się jako indywidualny układ dostosowany do potrzeb użytkownika.
Okazuje się, że w swoich projektach mam kilka takich przykładów. Pierwszy, to wysoki wąski korytarz, gdzie układ nieregularnych półek na książki wypełnia trudną przestrzeń.


WIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

W tym mieszkaniu zaskakujące było jak odczucie przestrzeni przed montażem zabudowy meblowej i po było zasadniczo odmienne. Kiedy zabudowa stanęła pokój wydał się większy i zyskał głębię. Mebel łączy szafkę telewizyjną, półki na książki i część zamkniętą na przechowywanie.



WIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

Czy zawsze taki rodzaj zabudowy musi nam się kojarzyć z "główną ścianą w mieszkaniu. Taki mebel możemy konstrułować wykożystując każdą ścianę , która z pozoru nie jest możliwa do zagospodarowania



WIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

Czy systemowo można rozwiązać problem przechowywania w małych mieszkaniach ? Może można ale czy indywidualne podejście nie jest lepsze tym bardziej, że mamy takie możliwości.

Komentarze

  1. Będę organizowała swój nowy dom. Chętnie wykorzystam te pomysły i wczytam się w resztę porad.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma to jak nowoczesne, przestronne, przejrzyste i jasne wnętrze mieszkania. Ja uwielbiam wnętrza w stylu boho. Dużo miejsca można przy tym zachować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ahh u mojej mamy w domku rodzinnym do dzisiaj taka staroświecka meblościanka stoi. Te stare klimaty były kiedyś bardzo kontrastowe a dziś wszystko praktycznie wygląda tak samo

    OdpowiedzUsuń
  4. Meblościanka meblościance nierówna.Teraz nowoczesne projekty modułowych meblościanek prezentują się całkiem inaczej, takie to już mogłabym mieć w swoim mieszkaniu

    OdpowiedzUsuń
  5. Tego typu meblościanka to strzał w dziesiątkę. No, ale taki już urok półek wypełnionych książkami :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajnie to wygląda wnętrze na prawdę super. Te stare pierwsze fotki to mi się kojarzą z mieszkaniem mojej babci, ale widać można ładnie to przerobić i odświeżyć wnętrze jednym meblem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Meblościanki są ponadczasowe. Te, prezentują się fenomenalnie. Ja, jestem na etapie przeprowadzania remontu swojego mieszkania. Wymieniam między innymi całą instalację elektryczną. Czy w tym miejscu: https://interblue.pl/dzwonki-i-domofony,c,108/ kupię wszystkie elementy, które powinny się w niej znaleźć?

    OdpowiedzUsuń
  8. W małych mieszkaniach takie zabudowy to często jedyne wyjście, żeby się ze wszystkim pomieścić. Przedstawione propozycje bardzo mi się podobają, lubię jak jest dużo książek. Niepowtarzalny klimat wtedy się tworzy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam meble z okresu PRL, ale nie przepadam za meblościankami. Co innego pojedyncze komody, kredensy lub regały modułowe jak drzewotechnika.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

trójkąt bermudzki

Za czasów obowiązkowej służby wojskowej Trójkątem Bermudzkim określano trzy miasta - Żary, Żagań i Gubin, a dlatego, że jednostki tam stacjonujące były prawdziwym testem na przetrwanie. Chyba nie muszę dokładnie wyjaśniać samego pojęcia ? Przypominam, że Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. W Żarach i okolicach jestem niezmiennie rok w rok w okresie wakacji od 40 lat. Liczba jaką podałam jest dla mnie druzgocącą :). Jednak co roku odkrywam coś nowego albo dostrzegam coś co było dla mnie częścią krajobrazu i wcześniej nie zagłębiam się w historię miejsca. Ziemia Lubuska to jeden z piękniejszych regionów kraju. Lasy zajmują połowę obszaru i z pewnością były świadkami historii jaka toczyła się na tych terenach. O dziwo coraz bardziej doceniam relaksującą ciszę chaszczy. Żary swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie od wypalania lasów - wyż...

Tarnów, czyli architekt na wakacjach

Tarnów ... byłam widziałam ...  Mogę już wpisać Tarnów na listę polskich miast, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału turystycznego. Promocja miasta, to praca na lata, a jest co pokazywać i o czym opowiadać. Prawdziwie wielokulturowe miasto gościło Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców, Szkotów i Czechów, którzy zostawili jakiś ślad po sobie. Szkoci pojawili się z dwóch powodów - szukali nowych rynków zbytu i swojego miejsca na świecie. Szkocja od XIII wieku była pod butem anglików, a wówczas Rzeczypospolita jawiła się jako kraj powszechnej tolerancji, co moim zdaniem się nie zmieniło.  Trudno przyznać, że gościliśmy Austriaków, bo oni przejęli miasto w wyniku I rozbioru. Owszem na ten okres notuje się duży rozwój miasta ale jednocześnie władze austriackie prowadziły działania mające na celu skłócenie Polaków i ukrócić ich dążenia do niepodległości.  Żydzi pojawili się już w średniowieczu i na przestrzeni wieków uzyskali szereg praw ułatwiającym im życie i pro...

mono

Jakikolwiek wybierzemy styl, kolorystykę czy materiały wykończeniowe naszych wnętrz będzie, to dobry wybór, bo nasz indywidualny. Oczywiście każdy wybór niesie za sobą swoje konsekwencję i zasady o których trzeba pamiętać ale jak to z zasadami można czasami je łamać żeby odkryć coś nowego. Monochromatyczne wnętrza, to styl ukierunkowany na konkretny kolor, gdzie cała aranżacja podporządkowana jest jednej barwie, zróżnicowanej co najwyżej pod względem odcieni i nasycenia. Taki też kierunek obrany został przy aranżacji Agencji artystycznej w Sosnowcu. Połączenie bieli i czerni ma w sobie zdecydowanie jakie powinien posiadać zespół pracujący w agencji. Wykorzystanie pośrednich kolory z tej samej palety łagodzi takie połączenie. Odcienie grafitu i szarości tworzą kompozycję czystą i wyrazistą, a jednocześnie wnoszącą do pomieszczenia komfortową atmosferę. Wyrazisty antracyt podkreśla elegancki wystrój wnętrz. Wybrana do pomieszczeń czerń działa inspirująco i wspiera trwanie przy wł...