sobota, 18 sierpnia 2018

meblościanka

Co to jest meblościanka? Po pierwsze tytuł spektaklu teatralnego w reżyserii Błażeja Peszeka w którym duchy gwiazd nawiedzają Polskę w poszukiwaniu resztek sławy. Jeden z najlepszych spektakli jakie widziałam. Po drugie nazwa mebla jaki królował w Polsce od lat 60-tych. Meblościanka pojawiła się jako odpowiedź na na rosnące aspiracje konsumpcyjne społeczeństwa, problemy z urządzaniem małych mieszkań oraz kampanie na rzecz porzucenia mieszczańskiego stylu urządzania się.
Meblościanka jako mebel segmentowy został zaprojektowany przez Bogusławę i Czesława Kowalskich w 1961 roku na konkurs na projekty mebli do małych mieszkań. Sukcesy na konkursach i wystawach wzornictwa spowodowały, że mebel został wprowadzony do masowej produkcji. Idea meblościanki, to połączenie wszystkich potrzebnych sprzętów zintegrowanych w różnych segmentach,gdzie pojawiały się składane tapczany i stoły. Mamy na zdjęciu przykład - projekt Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz produkt przemysłowy na wysoki połysk, który pamiętam w domu każdej znanej mi osoby z dzieciństwa.Od tamtych czasów wiele się zmieniło ale dalej mamy te same małe mieszkania w których musimy pomieścić wiele funkcji na niewielkiej przestrzeni. Dlatego nowy obraz meblościanki jawi mi się jako indywidualny układ dostosowany do potrzeb użytkownika.
Okazuje się, że w swoich projektach mam kilka takich przykładów. Pierwszy, to wysoki wąski korytarz, gdzie układ nieregularnych półek na książki wypełnia trudną przestrzeń.


WIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

W tym mieszkaniu zaskakujące było jak odczucie przestrzeni przed montażem zabudowy meblowej i po było zasadniczo odmienne. Kiedy zabudowa stanęła pokój wydał się większy i zyskał głębię. Mebel łączy szafkę telewizyjną, półki na książki i część zamkniętą na przechowywanie.WIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

Czy zawsze taki rodzaj zabudowy musi nam się kojarzyć z "główną ścianą w mieszkaniu. Taki mebel możemy konstrułować wykożystując każdą ścianę , która z pozoru nie jest możliwa do zagospodarowaniaWIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

Czy systemowo można rozwiązać problem przechowywania w małych mieszkaniach ? Może można ale czy indywidualne podejście nie jest lepsze tym bardziej, że mamy takie możliwości.

12 komentarzy:

 1. Będę organizowała swój nowy dom. Chętnie wykorzystam te pomysły i wczytam się w resztę porad.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma to jak nowoczesne, przestronne, przejrzyste i jasne wnętrze mieszkania. Ja uwielbiam wnętrza w stylu boho. Dużo miejsca można przy tym zachować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ahh u mojej mamy w domku rodzinnym do dzisiaj taka staroświecka meblościanka stoi. Te stare klimaty były kiedyś bardzo kontrastowe a dziś wszystko praktycznie wygląda tak samo

  OdpowiedzUsuń
 4. Meblościanka meblościance nierówna.Teraz nowoczesne projekty modułowych meblościanek prezentują się całkiem inaczej, takie to już mogłabym mieć w swoim mieszkaniu

  OdpowiedzUsuń
 5. Tego typu meblościanka to strzał w dziesiątkę. No, ale taki już urok półek wypełnionych książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie to wygląda wnętrze na prawdę super. Te stare pierwsze fotki to mi się kojarzą z mieszkaniem mojej babci, ale widać można ładnie to przerobić i odświeżyć wnętrze jednym meblem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Meblościanki są ponadczasowe. Te, prezentują się fenomenalnie. Ja, jestem na etapie przeprowadzania remontu swojego mieszkania. Wymieniam między innymi całą instalację elektryczną. Czy w tym miejscu: https://interblue.pl/dzwonki-i-domofony,c,108/ kupię wszystkie elementy, które powinny się w niej znaleźć?

  OdpowiedzUsuń
 8. W małych mieszkaniach takie zabudowy to często jedyne wyjście, żeby się ze wszystkim pomieścić. Przedstawione propozycje bardzo mi się podobają, lubię jak jest dużo książek. Niepowtarzalny klimat wtedy się tworzy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam meble z okresu PRL, ale nie przepadam za meblościankami. Co innego pojedyncze komody, kredensy lub regały modułowe jak drzewotechnika.

  OdpowiedzUsuń