poniedziałek, 15 lutego 2016

4 Design Days

Katowickie 4 Design Days już za nami, a ja zostałam zaproszona do udziału w tym wydarzeniu. Przez kolejne trzy dni dzieliłam się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wraz z przedstawicielami marki Rust i Vigo, oraz projektantami i architektami pod przewodnictwem wydawnictwa Publikator rozmawialiśmy o kuchni.
Jak zmieniła się kuchnia ? Jak wygląda modna kuchnia i co to znaczy? Gdzie szukamy inspiracji ? Gdzie rodzą się trendy? To jedynie kilka pytań jakie podały podczas spotkania.W nowych mieszkaniach i projektach domów kuchnia stała się integralną częścią strefy dziennej. Z pokojem dziennym, salonem, jadalnią stanowi całość i dlatego estetycznie oraz stylistycznie stanowi całość. Nie wiem ale chyba zgodnie stwierdziliśmy, że Polacy stali się bardziej odważni co do swoich wyborów ale także bardziej świadomi swoich potrzeb.
Moje zdanie jest niezmienne i uważam, że najlepsze projekty powstają jeżeli nie szukamy na siłę inspiracji przeglądając wszystkie portale wnętrzarskie. Projekt zrodzony z potrzeby przyszłych właścicieli dostosowany do danego wnętrza, gdzie główną inspiracją staje się przestrzeń i jego właściciel, to klucz do sukcesu.
Powielanie pomysłów nie prowadzi do powstania czegoś innowacyjnego. Jeżeli już szukać inspiracji, to bardziej w innych dziedzinach np. w sztuce nowoczesnej, co też czynię i muszę powiedzieć, że powoli zaczynam ją rozumieć.
Najważniejsze jest dostosowanie projektu do naszych wymagań ale też do budżetu.
Nowoczesna kuchnia, to taka która działa jak dobrze naoliwiona maszyna, gdzie każdy niezbędny element ma swoje specjalnie przygotowane miejsce. Systemy przechowywania dostępne na rynku pozwalają bardzo skrupulatnie zaplanować wnętrza szafek. Coraz częściej, to co znajduje się wewnątrz jest ważniejsze od wyglądu samej kuchni. Pozbywamy się zbędnych ozdobników, a skupiamy się wyborze solidnych materiałów.


Podczas dni otwartych, czyli dni w których odwiedzili Międzynarodowe Centrum Kongresowe konsumenci zmierzyłam się z tematem :"Najczęściej popełniane błędy przy aranżacji kuchni". Przygotowując się do prelekcji podsumowałam wszystkie najważniejsze aspekty o których nie należy zapomnieć przy planowaniu kuchni. Zebrałam najważniejsze w siedmiu punktach.
#1. Za późne planowanie kuchni w nowych mieszkaniach/domach
#2. Za mało blatu roboczego
#3. Za mało miejsca do przechowywania
#4. Projekt kuchni wykonany przez wykonawcę
#5. Podążanie za najnowszymi trendami
#6. Niewłaściwe oświetlenie
#7. Nadmierna oszczędność kosztem jakości.Przez dwa dni wraz z innymi architektami z województwa śląskiego w ramach Akademii "Dobrze mieszkaj" udzielaliśmy darmowych porad dotyczących projektowania wnętrz. Widać, że w naszym regionie nie jesteśmy przyzwyczajani do takich wydarzeń i korzyści z nich płynących. Za rok polecam zabrać na takie konsultacje swoje projekty domów , zdjęcia oraz wszystko co pomoże fachowcom udzielić trafnych wskazówek.

1 komentarz: