piątek, 26 lutego 2016

podziemne skarby

Polska jest niewiarygodnie piękna ale strasznie zaniedbana.

Kolejne miejsce, gdzie widać to doskonale, to Ziemia Kłodzka.
Wszystkie skarby skrywają podziemia. Od złota, arsenu przez odkrycia paleontologiczne po średniowieczne systemy obronne.Kłodzko jest zadziwiająco pięknym miastem i widać starania żeby było jeszcze bardziej atrakcyjne.
Jednak najbardziej podbudowali mnie ludzie, których spotkałam. Nie wiem czy to klimat, czy jakiś lokalne warunki powodują, że ludzie są tak świadomi czasów w jakich żyjemy. Wycieczka do Kopalni Złota miała być, jak to określił Pan Przewodnik, "z przesłaniem". ... i taka też była.
Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, tj. w ciągu ponad 700 lat, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Wydaje się dużo ? mało?
Warto sobie uświadomić, że jedna tona złota zmieści się w szafce kuchennej, a wartość jej sięga około sto sześćdziesiąt miliardów złotych.
Kto by pomyślał, że w szafce mieści się kwota potrzebna żeby utrzymać nie tylko tabuny urzędników ale też starczy na ośmiorniczki.Kopalnia Złota - www.kopalniazlota.pl

Nad miastem Kłodzko górują niepokojące mury Twierdzy, która od 1960 roku została udostępniona turystom. Głównym miejscem zwiedzania są podziemia, a dokładnie chodniki minerskie. Ich zadaniem było bronić najsłabszego przedpola, które od strony północno-zachodniej i zachodniej jest bardzo płaskie i było zagrożeniem zdobycia twierdzy.
Niestety wiele miejsc jest niedostępnych dla zwiedzających i mimo dużego zainteresowania oraz drogich biletów pieniądze ze sprzedaży nie trafiają do kasy Twierdzy.
hmm... dlaczego ? Nie mam pojęcia ale fundusze z biletów mogłyby pomóc w renowacji kolejnych miejsc w Twierdzy.


Twierdza Kłodzko - www.twierdza.klodzko.pl

Największe odkrycie w Polsce i jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie jest oddalona od Kłodzka około 35 km. Zdjęcia niestety nie oddają w pełni niesamowitych kształtów i kolorów stworzonych przez naturę. Jaskinia swoją nazwę zawdzięcza znalezisku tuż po odkryciu pierwszej komory. Znajdowały się tam kości niedźwiedzia jaskiniowego. W kamieniołomie Kletno po odsłonięciu poziomej szczeliny trwały prace eksploatacyjne i dopiero w 1983 roku powstała infrastruktura umożliwiająca zwiedzanie.Jaskinia Niedźwiedzia - www.jaskinia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza