Przejdź do głównej zawartości

4 Design Days 2023

 Święto architektury w Katowicach już za nami, a ja postanowiłam napisać kilka słów o tym jak było.

Jak co roku od pierwszej edycji udzielałam darmowych porad podczas 4 Design Days na stoisku portalu "Dobrze Mieszkaj". Muszę powiedzieć, że długo to trwało ale ludzie przychodzący skorzystać z porad byli perfekcyjnie do takiej rozmowy przygotowani. Mam tu na myśli projekty domów, rzuty mieszkań i zdjęcia z jakimi przychodzili, bo są niezbędne do udzielania odpowiedzi na pytania i dylematy. 

Przychodzili do mnie cudowni ludzie z ciekawymi osobowościami, trudnymi pytaniami na które bez problemu znajdowałam rozwiązania. Fachura :) Dlatego może znajdę takie miejsce, gdzie będzie można mnie częściej spotkać w określonym terminie. Czekam na odpowiedź ... wyczekujcie informacji na ten temat.




W niedzielę podczas bloku tematycznego  "Wnętrze o jakim marzysz" organizowanym przez redakcję portalu Dobrzemieszkaj.pl opowiadałam o przedpokoju, jak go dobrze zaprojektować. 

Język polski jest bardzo bogaty i dlatego w zależności od wielkości, proporcji, umiejscowieniu i skąd wchodzimy i wychodzimy przestrzeń przeznaczona do komunikacji różnie jest nazywana - przedsionkiem, przedpokojem, holem, korytarzem, sienią ... i tak dalej. Czasami w małych mieszkaniach przedpokój zanika ponieważ funkcje się przenikają.

Przytaczałam różne przykłady, głównie pokazując moje projekty.


     Tutaj na blogu przedstawię jeden z nich z którego jestem dumna do tej pory chociaż minęło sporo od zakończenia realizacji.

Prawie 13 metrowy korytarz w kamienicy wymagał dużej ingerencji. Długi, wąski, bardzo wysoki, wykończony boazerią z lat 80-tych był ciemny i przygnębiający. Postanowiłam podzielić go na dwie strefy - wejściową i prywatną. Podział spowodował zmianę proporcji pomieszczenia. Dodatkowo sufit pomalowany na czarno spowodował wizualne obniżenie korytarza. 

Podziału postanowiłam dokonać przez postawienie na środku szafy o "dziwnym" kształcie. Szafa dzieli pozostawiając wygodne przejście. Upierałam się bardzo przy takim rozwiązaniu i przy takich kątach szafy. Prosta zabudowa wyglądałaby zbyt prozaicznie, a to tak naprawdę jedyne miejsce na pełnowymiarową szafę. 

Strefa wejściowa i strefa prywatna są zaprojektowane zupełnie inaczej. W prywatnej są wejścia do pokoi i łazienki, półki na książki, różowe wnęki, półki na buty za kotarą. Wejściowa jest bardziej reprezentacyjna - oświetlenie ledowe nad obrazami autorstwa Pawła Korczyńskiego, lustro i niewielka szafka na buty oraz czarna podświetlona wnęka. 


Uwielbiam trudne tematy i sytuacje prawie bez wyjścia. Nie spocznę póki nie znajdę najlepszego rozwiązania. Zgłaszajcie się do mnie z takimi trudnościami ! 






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

trójkąt bermudzki

Za czasów obowiązkowej służby wojskowej Trójkątem Bermudzkim określano trzy miasta - Żary, Żagań i Gubin, a dlatego, że jednostki tam stacjonujące były prawdziwym testem na przetrwanie. Chyba nie muszę dokładnie wyjaśniać samego pojęcia ? Przypominam, że Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. W Żarach i okolicach jestem niezmiennie rok w rok w okresie wakacji od 40 lat. Liczba jaką podałam jest dla mnie druzgocącą :). Jednak co roku odkrywam coś nowego albo dostrzegam coś co było dla mnie częścią krajobrazu i wcześniej nie zagłębiam się w historię miejsca. Ziemia Lubuska to jeden z piękniejszych regionów kraju. Lasy zajmują połowę obszaru i z pewnością były świadkami historii jaka toczyła się na tych terenach. O dziwo coraz bardziej doceniam relaksującą ciszę chaszczy. Żary swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie od wypalania lasów - wyż...

Tarnów, czyli architekt na wakacjach

Tarnów ... byłam widziałam ...  Mogę już wpisać Tarnów na listę polskich miast, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału turystycznego. Promocja miasta, to praca na lata, a jest co pokazywać i o czym opowiadać. Prawdziwie wielokulturowe miasto gościło Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców, Szkotów i Czechów, którzy zostawili jakiś ślad po sobie. Szkoci pojawili się z dwóch powodów - szukali nowych rynków zbytu i swojego miejsca na świecie. Szkocja od XIII wieku była pod butem anglików, a wówczas Rzeczypospolita jawiła się jako kraj powszechnej tolerancji, co moim zdaniem się nie zmieniło.  Trudno przyznać, że gościliśmy Austriaków, bo oni przejęli miasto w wyniku I rozbioru. Owszem na ten okres notuje się duży rozwój miasta ale jednocześnie władze austriackie prowadziły działania mające na celu skłócenie Polaków i ukrócić ich dążenia do niepodległości.  Żydzi pojawili się już w średniowieczu i na przestrzeni wieków uzyskali szereg praw ułatwiającym im życie i pro...

mono

Jakikolwiek wybierzemy styl, kolorystykę czy materiały wykończeniowe naszych wnętrz będzie, to dobry wybór, bo nasz indywidualny. Oczywiście każdy wybór niesie za sobą swoje konsekwencję i zasady o których trzeba pamiętać ale jak to z zasadami można czasami je łamać żeby odkryć coś nowego. Monochromatyczne wnętrza, to styl ukierunkowany na konkretny kolor, gdzie cała aranżacja podporządkowana jest jednej barwie, zróżnicowanej co najwyżej pod względem odcieni i nasycenia. Taki też kierunek obrany został przy aranżacji Agencji artystycznej w Sosnowcu. Połączenie bieli i czerni ma w sobie zdecydowanie jakie powinien posiadać zespół pracujący w agencji. Wykorzystanie pośrednich kolory z tej samej palety łagodzi takie połączenie. Odcienie grafitu i szarości tworzą kompozycję czystą i wyrazistą, a jednocześnie wnoszącą do pomieszczenia komfortową atmosferę. Wyrazisty antracyt podkreśla elegancki wystrój wnętrz. Wybrana do pomieszczeń czerń działa inspirująco i wspiera trwanie przy wł...