poniedziałek, 16 listopada 2015

wolność

Od 2009 roku w Gdańsku organizowany jest konkurs na formy przestrzenne, którego motto niezmiennie co roku brzmi - "Rozdroża Wolności". Organizatorzy zachęcają do nieograniczania się i łamania stereotypów. Niezmienne jest też hasło które towarzyszy konkursowi - "szukamy, błądzimy, mylimy się, walczymy i znowu szukamy". Wolność dla każdego oznacza coś innego i wygląda na to, że ciągle poszukujemy jej. Temat wolności jest nadal aktualny. Codziennie się o tym przekonujemy. Czy jesteśmy w stanie osiągnąć poczucie wolności? Czy demokracja w Polsce jest tą którą oczekiwaliśmy ?
Może odrobinę poczucia wolności można osiągnąć przez zdobywanie wiedzy na temat wydarzeń jakie nas codziennie bombardują. Samodzielne szukanie źródeł informacji powoduje, że sami wyrabiamy sobie pogląd na jakiś temat. Dla mnie najgorszym zniewoleniem jest ograniczony umysł, ograniczony na przyjmowanie innej prawdy.
Wypowiedzi artystyczne wybrane w tym roku pokazują różne spojrzenia na ten temat. Rzeźba przedstawiająca znany wszystkim znaczek "lubię to", świetnie obrazuje współczesny symbol wyrażania swojej aprobaty. Autorem pracy jest Juriana Jur - absolwentka Wydziału Rzeźby, Wydziału Grafiki oraz Podyplomowych Studiów w Zakresie Scenografii na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Więcej informacji oraz prac zgłoszonych w tym i poprzednich latach na stronie : www.rozdrozawolnosci.pl


4 komentarze:

  1. Efektownie wygląda ten kciuk w górę :P Bardzo dobry tekst, czekam na więcej wpisów, pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  2. Hm, sama filozofia tego wydarzenia jest jak najbardziej ok, natomiast co do zestawienia wolności z kciukiem uniesionym w górę, czyli dziś jednoznacznym symbolem korporacyjnego facebooka nie do końca dbającego o wolność internautów... to można by sie sprzeczać:)
    Ale nie dorabiając do tego filozofii - pomysł przedni!

    OdpowiedzUsuń