poniedziałek, 9 maja 2016

sztuka sponsorowana przez INGPo wieczorze na wernisażu w katowickim BWA pojawiły się pytania na które chciałabym dostać odpowiedzi. Jedno z nich brzmi : Czy nikt nie widzi nic dziwnego w sponsorowaniu polskich artystów przez holenderski bank?

Co do wystawy jako osoba intuicyjnie odbierająca sztukę mogę powiedzieć, że nie pobudziła w żaden sposób moich ... czegokolwiek :).
Poszczególne prace owszem są interesujące ale do całości wkradł się chaos.
Chciałoby się powiedzieć ... słabo ale ja zawsze muszę dostrzec jakieś pozytywy. O wystawie nie należy myśleć jak o całości, to jest lepiej.
Jednym z pozytywów był zestaw czterech instalacji - obraz + wrażenia dźwiękowe. Idealnie dopasowany podkład muzyczny do obrazu. Szkoda tylko, że dwa z nich nie działały.
Od włochatego zwierza Magdaleny Abakanowicz La Soeur 1979 z heavymetalowym podkładem nie mogłam się oderwać.
Zastanawia mnie też fakt iż takiej jakości wystawa opisywana jest bez grama krytyki, a wystawę w Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu chciano zamknąć i wyrzucić dyrektora.
Dlaczego ? Wystawa poświęcona była niepoprawnie politycznie artystom tym zbuntowanym i niepokornym. W ramach "Strategii buntu" pokazano obrazy nieżyjącego już malarza Jerzego Ryszarda „Jurry” Zielińskiego, odnoszące się do rzeczywistości PRL-u, współczesne prace grupy The Krasnals, rzeźby i instalacje Jacka Adamasa, plakaty Wojciecha Korkucia, performance’e i rysunki Zbigniewa Warpechowskiego. W internecie dostępne są zdjęcia z wydarzenia. Link do jednej ze stron dla ciekawych co może budzić w Polsce takie kontrowersje - krajwspanialy.pl

3 komentarze: