niedziela, 9 października 2016

cztery żywioły

Czy musimy mieszkać szablonowo ? Przecież nie ma jednego modelu rodziny i jednego sposobu życia. Dlaczego więc mamy wybierać takie same projekty domów nie uwzględniające naszych indywidualnych potrzeb ?

Przykłady z polski i ze świata pokazują , że ludzie mają odwagę i pewność w spełnianiu swoich marzeń. Zaznaczam, że pokazane przykłady są wybrane z premedytacją.
Skrajne wizje swojego domu udowadniają, że można wszystko.

Angelo Mastropietro pracował w dużej korporacji w Australii. Gdy dowiedział się o poważnej chorobie, postanowił zmienić swojej życie. Kupi i zamienił jaskinie sprzed 250 milionów lat położoną w lesie, w Hrabstwie Worcester, w luksusowy dom wyposażony we wszelkie wygody, których współczesny człowiek potrzebuje do komfortowego życia.
Zajęło mu to 8 miesięcy.Pamiętam jak szukałam działki na swój dom i zdecydowanie przyciągały mnie te na wzgórzu z widokiem na horyzont. Jednak istnieją ludzie ,którzy chcą mieć widok na rzekę.
Dom na rzecze Brdzie w Bydgoszczy przypomina trochę stację kosmiczną. Chyba też tak jest ponieważ ilość techniki pozwała tak go nazwać. Mamy powietrzną pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz biologiczną oczyszczalnię ścieków. Istnieje też możliwość wyposażenia domu także w dodatkowe urządzenia jak kolektory fotowoltaiczne, solary czy turbiny wiatrowe i wodne, które pozwolą właścicielom na komfortowe życie także z dala od nabrzeża, z którego można czerpać prąd i inne media.Była już ziemia, woda a teraz czas na powietrze. Balancing Barn to długi na 30 metrów budynek, którego połowa stoi na ziemi, a druga wisi w powietrzu.
Projekt holenderskiej pracowni MVRDV miał zalać się z otoczeniem i dlatego elewacja pokryta jest okładziną z metalowej blachy o lustrzanej powierzchni.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć z wnętrza domu, które zaprojektował holenderski architekt wnętrz Jurgen Bey.Powietrze, ziemia, woda i brakuje ognia. Niestety nie znalazłam domu np. inspirowanego ogniem. Oczywiście jest ognisty budynek w Żorach ale nie jest budynkiem mieszkalnym tylko Muzeum, które warto zwiedzić. Budowla ma bardzo oryginalny kształt, gdyż przypomina płomień ognia. Wybór architektów nie jest przypadkowy.
Ogień to element nierozłącznie związany z historią miasta, które powstało na zgliszczach wypalonego lasu.

2 komentarze:

  1. Ostatni budynek jest świetny! A w środku jeszcze lepiej się prezentuje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, ciekawe zdjęcia! Wyjątkowo ciekawy blog, chciałabym, aby znalazł się na liście najlepszych blogów o wystroju wnętrz! Zapraszam na stronę http://dekordia.pl/najlepsze_blogi/, gdzie można pobierać odznakę Blogu na medal :)

    OdpowiedzUsuń