wtorek, 24 stycznia 2017

g d a ń s k
Szalony pomysł na spędzenie zimowych ferii nad morzem udał się i chyba powtórzę to szaleństwo.

Niedawno moja koleżanka napisała : "Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi...". Trafnie ale ja dodałabym, że chcąc poznać jakiś region, miasto musimy poznać też ludzi tam mieszkających.
Gdańsk, to kolejne miejsce w którym najbardziej zadziwili mnie mieszkańcy tak mocno uświadomieni w jakich czasach żyjemy.
Porażająca jest też rzeczywistość funkcjonująca w świadomości ludzi i rzeczywistość nazwijmy ją "mediana". Pomniki w postaci współczesnej architektury dla samych gdańszczan nie mają żadnej wartości. Odczytują ją jako próbę ratowania zakłamanej prawdy historycznej. Życzliwość ludzka i chęć pomocy przy drobnym zagubieniu w mieści była porażająca tym bardziej, że nie prosiłam o pomoc.Polecam Gdańsk na zimową wycieczkę gównie ze względu na puste ulice, co wiosną i latem jest niemożliwe. Pusta jest również plaża, a zawartość jodu w powietrzu jest największy właśnie jesienią i zimą. Gdańsk obfituje też w ośrodki, muzea, centra których nie udało mi się wszystkich odwiedzić. Warto zobaczyć Centrum Hewelianum, nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej
Kolejno mamy Teatr Szekspirowski którego ispiracją stały się odkrycia naukowe dowodzące istnienia trupy teatralnej wystawiającej spektakle Szekspira w powiązaniu z budynkiem tzw. szkoły fechtunku, właśnie na terenie obecnej lokalizacji teatru przy Podwalu Przedmiejskim.
Ośrodek Kultury Morskiej jest jednym z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego i mieści się tuż nad Motławą.6 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis i świetne zdjęcia :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. No to prawda, wpis jest naprawde ciekawy. Wogóle wszystkie Twoje wpisy są naprawde zaskakujące, nie wspomne już o zdjęciach. Ja ostatnio wpadłam na stronę z wełną mineralną, nie wiedziałam, że takie coś jest tak przydatne i do tego takie tanie. I jeszcze jedno słówko o Twoim blogu - jest naprawde świetny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam nad morzem zimą i może to mój błąd.. Ostatnim razem byłam latem w Sopocie. W moim odczuciu ludzie są tam bardzo niemili..

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdańsk, warto go zobaczyć nawet i zimną, chociaż latem jest najpiękniejszy.

  OdpowiedzUsuń