piątek, 16 września 2016

trójkąt bermudzki

Za czasów obowiązkowej służby wojskowej Trójkątem Bermudzkim określano trzy miasta - Żary, Żagań i Gubin, a dlatego, że jednostki tam stacjonujące były prawdziwym testem na przetrwanie.
Chyba nie muszę dokładnie wyjaśniać samego pojęcia ? Przypominam, że Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów.
W Żarach i okolicach jestem niezmiennie rok w rok w okresie wakacji od 40 lat. Liczba jaką podałam jest dla mnie druzgocącą :). Jednak co roku odkrywam coś nowego albo dostrzegam coś co było dla mnie częścią krajobrazu i wcześniej nie zagłębiam się w historię miejsca.
Ziemia Lubuska to jeden z piękniejszych regionów kraju. Lasy zajmują połowę obszaru i z pewnością były świadkami historii jaka toczyła się na tych terenach.
O dziwo coraz bardziej doceniam relaksującą ciszę chaszczy.Żary swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie od wypalania lasów - wyżarzone miejsce. Może samo miasto powstało po procesie deforestacji.
Wieka szkoda, że zabytki jakie przetrwały wojnę nie są dostatecznie zaopiekowanie. Myślę tutaj gównie o kompleksie zamkowo-pałacowym, który mógłby się stać jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu. Takich budynków w okolicy jest sporo. Okoliczne wioski jeszcze w latach osiemdziesiątych mogły się pochwalić funkcjonującymi cegielniami, ceramikami albo zabytkowymi budynkami gdzie mieściły się szkoły. Teraz stoją puste i wołają o pomoc.Między Żarami a wsią Łaz w tzw. Zielonym Lesie można relaksować się. Poruszając się przygotowanymi ścieżkami natrafimy na wieże widokowe, źródełko a może na szczygi :). Warto wiedzieć, że jest to drugie najwyższe wzniesienie w województwie lubuskim. Wart wejść na niedawno odnowioną wieżę widokową zbudowaną z polodowcowych kamieni.
Dla zaciekawionych tym rejonem dodam, że w lubuskim jest blisko 200 jezior, obiekt UNESCO wpisany na listę światowego dziedzictwa, jakim jest Park Mużakowski. Międzyrzecki Rejon Umocowań, szlak Kościołów Drewnianych, a od maja do października można odwiedzić malownicze, atrakcyjne i pełne tradycji lubuskie winnice.


Zapraszam :)

7 komentarzy:

 1. Świetne widoki i zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, wiele jest takich budynków w lubuskiem, widziałam - stare pałace przerobione po wojnie na szkoły, na zewnątrz jako-tako to jeszcze wygląda, ale w środku... Dewastacja zabytkowych wnętrz :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne zdjęcia, na pewno udana wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjnie to wygląda, nie ma co :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie ołtarze historii w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyzwoita trasa wycieczkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda, sama chętnie bym się w taką udała ^^

  OdpowiedzUsuń