czwartek, 24 października 2019

Berlin z DagmąDagma - salon płytek z Katowic - zabrała grupę architektów, w tym również mnie na intensywny odpoczynek do Berlina.
W stolicy Niemiec byłam pierwszy raz 17 lat temu. Czy się zmieniła ? Raczej Polska się zmieniła i już nie widać różnic między nami, a naszym sąsiadem.
Istnieją nowe aspekty pod względem których polska i niemiecka ulica jednak się różni. Trzeba tam być żeby, to zrozumieć.

Ciekawą formę zwiedzania Berlina proponuje firma Ticket B. Architekci oprowadzają po mieście architektów. Proponują szeroki wybór programów i tras poznawania architektury stolicy Niemiec.

Berlin jest bardzo ogromnym i różnorodnym pod każdym względem miastem. Historię podziału miasta oraz zdecentralizowanie struktury widać do dzisiejszego dnia, a
najwyraźniej widać to z wieży telewizyjnej. Wchodząc do środka wieży błędnik szaleje. Oczywiście nie wszyscy odczuwają dyskomfort, a zawroty głowy mijają po jakimś czasie. W pół godziny w obrotowej kawiarni na szycie można podziwiać pełną panoramę miasta.

Berlin ma dwa główne centra. NRD stworzyła rozległą, dużą przestrzeń publiczną otaczającą kultową wieżę telewizyjną na Alexanderplatz. Tymczasem na Zachodzie komercyjne centrum miasta zlokalizowane w pobliżu Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma oglądaliśmy z okien busa jadąc do fabryki Franke.

Drugą formą poczucia miasta oprócz spaceru ulicami był rejs po Sprewie. Odprężające doświadczenie przy którym nie trzeba pokonywać kilometrów na własnych nogach.

Nasza wizyta zbiegła się z organizowanym w mieście Festiwalem Światła. Wyjątkowy nocny spacer wśród kolorowych świateł na najważniejszych budynkach trwał do późnych godzin. Zdecydowanie lepszy mapping widziałam w Łodzi na tamtejszym festiwalu.

Co jak co ale takie oderwanie się od pracy i domu potrzebuje każdy.2 komentarze:

  1. byłam w Berlinie raz i bardzo mi się podobało

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę super blog. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Każdy Twój wpis jest bardzo interesujący, więc mam nadzieje, że dodasz coś jeszcze o tej tematyce.

    OdpowiedzUsuń