sobota, 16 maja 2020

przystanek

Niestety Classic Blue - kolor roku 2020 - przegrał z korona wirusem w dziedzinie trendów. Zacieram ręce na zmiany jakie nas projektantów czekają w niedalekiej przyszłości. Swoisty brak wyzwań dla branży projektowej był mało twórczy. Zawsze, nawet w najtrudniejszych sytuacjach trzeba widzieć pozytywy. Czeka nas oczyszczenie - tak podpowiada mi intuicja.

Ludzie w tej dziwnej sytuacji poczuli impulsy i emocje takie jat nuda, strach przed przyszłością, głód natury oraz tęsknotę z drugim człowiekiem. Chyba jestem nowoczesnym człowiekiem ja nie poczułam żadnej z tych emocji. Dobra... może na początku odrobinę strachu. Ilość pracy jaka na mnie spadła była nieoczekiwania. Spodziewałam się raczej ciszy która skłoni mnie do zmian, a ja pracuję więcej niż przed koroną. Taki obrót sprawy z jednoczesnym przebywaniem dzieci w domu jest trudny/ Jednak jak trzeba, to trzeba  Musiałam na nowo poszukać rytmu dnia i rytmu pracy.

Restauracja w Amsterdamie zaproponowała swoim klientom przebywanie w odosobnieniu, a dokładnie w szklanych domkach. Oferuje też posiłki oparte na roślinach z własnej hodowli w szklarniach.
Zrezygnowałam z kupna samochodu, bo dla mnie samochód jest jedynie środkiem transportu. Nie kieruję się w tym względzie zazdrością, władzą czy chęcią imponowania. Dla mnie samochód jest kłopotem - naprawy, serwis, przeglądy, tankowanie i szukanie miejsca parkingowego, którego mamy coraz mniej.

Pierwsza refleksja na temat samochodu pojawiła się parę lat temu kiedy wybrałam się do Katowic na "Noc Muzeów". Owszem szybko dojechałam, bo zaledwie w kilka minut ale parkowanie zajęło mi już dużo więcej. Szkoda, że nie można zrobić z samochodem tego co się robi z parasolką. Jest potrzebna rozkładamy. Przestaje padać chowamy do torebki o połowę zmniejszając jej rozmiar. 

Era samochodów musi się skończyć i oby nastąpiło to szybko. Tylko proszę szybciej, bo muszę na coś  się zdecydować. Jaki będzie kształt i zasady funkcjonowania transportu po pandemii w której przekonaliśmy się, że możemy pracować w domu ?

W 1913 jeden z najwybitniejszych konstruktorów motoryzacji Ettore Bugatti zbudował ma­ły dwuosobowy samochód Peugeot BeBe.
Skrót PRT oznacza personal rapid transit, czyli od środka transportu wymyślonego jeszcze w latach 50. XX w., którego ideą jest połączenie transportu publicznego i indywidualnego.... a co z projektowaniem domów i mieszkań ? Przydałaby się zmiana. Wielofunkcyjna, mobilna przestrzeń, którą można aranżować w zależności od aktualnych potrzeb ???

Zdjęcia ze strony : http://kitamuranaoya.jp/adc.html


4 komentarze:

  1. Restauracja w Amsterdamie jest bardzo ciekawym pomysłem. Ludzie mogą normalnie chodzić do restauracji pomimo panującego wirusa. Pomysł z otwarciem takiej restauracji jest genialny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnie dwa miesiące były dla wszystkich restauratorów i nie tylko, czasem trudnym, ale też momentem na zmiany aranżacji wnętrz w swoich lokalach. Ja również u siebie przeprowadziłam remont, wybrałam nawet podobną podłogę do tej na zdjęciu, a dokładnie panel podłogowy Dąb Boulder 5542. Końcowy efekt wygląda świetnie, a wczoraj pierwsi Klienci byli zachwyceni zmianą. Mam nadzieję, że w końcu wszystko wróci do normy. Pozdrawiam ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe rozwiązanie. W czasie , który aktualnie mamy (bardzo trudny zresztą) bardzo fajnym pomysłem było odizolowanie Klientów restauracyjnych w Amsterdamie. Zapewne jest dużo łatwiej utrzymać je w czystości i zdezynfekować.

    OdpowiedzUsuń