poniedziałek, 27 lipca 2020

będzie żar
Zaczynam projektować kolejny dom. Tym razem w górach, a dokładnie nad Jeziorem Międzybrodzkim.
Przy okazji warto było zaplanować rodzinny wypad. Wypad, bo Międzybrodzie i Góra Żar jest zlokalizowana zaledwie półtorej godziny drogi od mojego domu.
Góra Żar to szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, oddanej do użytku w roku 1979.

Zbiornik górny na Górze Żar stanowi część kompleksu elektrowni. Dolnym zbiornikiem jest Jezioro Międzybrodzkie. Działanie elektrowni szczytowo-pompowej polega na pompowaniu wody ze zbiornika dolnego do górnego w okresie, gdy produkcja energii przerasta zapotrzebowanie na nią (np. w nocy). Następnie, w godzinach szczytu, ma miejsce odwrócenie procesu. Tego rodzaju elektrownie stanowią wielkie akumulatory o ogromnej pojemności. Zaletą ich jest możliwość szybkiego uruchomienia - w razie potrzeby produkcji prądu.

Na Górę dostaliśmy się, oddaną do użytku w 2004 r. kolejką. Nie mogłam przeciążać nogi ale też nie za bardzo lubię chodzić po górach. Przyznaję widoki, gdzieś wysoko są często zapierające dech ale żeby od razu tak się męczyć. Nie dla mnie :)
Cieszę się, bo mój syn był szaleńczo podekscytowany widokami i chyba poczuł się fotografem. Nie pozwolił opublikować swoich zdjęć i materiałów filmowych, ponieważ tylko on ma do nich prawa autorskie.
Tak, prawa autorskie :). Chyba dużo się ostatnio nasłuchał w domu na ten temat.2 komentarze: