poniedziałek, 10 listopada 2014

jogurtowo ulowy dom

Indywidualne podejście do projektowania domów powinno przyświecać każdemu architektowi. Tak jak w przypadku wnętrz, domy są odbiciem pragnień jego mieszkańców.
Dom w środku lasu powstał w latach siedemdziesiątych. W Londynie podobno jest dużo takiej zabudowy z pseudo kamienia. Właściciele podjęli decyzję zachowania starego domu i zamknięcie go w nowej konstrukcji. Nie zdecydowali się na wyburzenie starego domu szanując jego historię i mieszkającym w nim ludzi. Z biegiem trwania budowy mały domek znika przy sporych rozmiarów nowej konstrukcji. Zakochai się w domu, który w efekcie stał się mało widoczny.


Drewniana duża dobudówka, to dwupiętrowa wieża mieszcząca salon, kuchnię i na najwyższej kondygnacji sypialnię właścicieli. Dom miał się wpisywać w otoczenie dlatego elewacja została wykończona opalanym modrzewiem nawiązującym do drzew otaczających dom. Opalanie drewna powoduje, że żywica zmienia się w celulozę, która zachowuje się jak lakier. Jednak przy takie metodzie należy uważać, ponieważ za mocno opalone drewno może się odkształcić, a za słabo nie otrzymają odpowiednich właściwości.
Należy się najważniejsze wyjaśnienie co do nazwy - jogurtowy dom. Właściciele wpadli na dość nowatorski pomysł wysmarowania betonu jogurtem, żeby szybciej porósł mchem i tym samym wpisał się w otoczenie. Jednak długie próby z różnymi mieszankami nie dały pożądanego rezultatu.

1 komentarz:

  1. Te nowoczesne w stylu block są czasami nieumiejętnie stylizowane z drewnem.

    OdpowiedzUsuń