piątek, 30 grudnia 2016

oświetlenie po polsku

Tym razem na tapetę wrzucam polskich producentów oświetlenia , a jest ich sporo.

Zacznę lokalnie, bo od firmy LAKO, której siedziba i fabryka znajduje się w Wolbromiu. Na moich oczach z roku na rok widać jak rozwija się i stawia na nowe dobre pomysły.
Cieszy mnie to ogromnie. Nowość jaką firma pokazała na Łódź Design Festiwal pokazuje, że szukają nowych kierunków w produkcji oświetlenia.
Niebanalna lampa ALLOW , która w zależności od kąta patrzenia zmienia swój kształt. Budzi skojarzenia z meduzą, ptakiem , a może jeszcze z czymś innym ?
Można również na indywidualne zmówienie wybrać nadruk na błonę termonapinalną firmy DPS. Niebanalną formę lampy zaprojektowała Alicja Nawracaj–Szramowiat - właścicielka pracowni AN IDEA.

Nieco dalej, bo w Częstochowie mamy firmę SHILO. Trochę tajemnicza bo mało wiem na jej temat. Shilo i Ampell, to jeden właściciel ale diametralnie inny styl oferowanych lamp.Często korzystam z opraw Aquaform. Mają bardzo duży wybór i najwyższą jakość technologiczną i designerską. Ten producent ma na swoim kącie najważniejszą nagrodę Red Dot Design Award, czyli słynna „czerwona kropka” przyznawana od sześćdziesięciu lat przez najstarszą instytucję w świecie designu - „Design Zentrum Nordhein Westfalen.” w Essen, w Niemczech.
Nie można zapomnieć o producentach bardziej klasycznych wzorach. Od 1995 mamy firmę Namat. Firma LUMINEX nieprzerwanie od 1968 roku produkuje LAMPY - spoty, typu loft, kinkiety, żyrandole, plafony, lampy gabinetowe i stojące.

Firmę Cleoni pamiętam jeszcze z czasów kiedy oferowali wyłącznie oprawy z masy ceramicznej i gipsowej. W tej chwili asortyment znacząco się powiększył. Widać, że obserwują i nadążają za trendami na rynku oświetleniowym.Jeżeli ktoś poszukuje oświetlenia do wnętrz industrialnych lub ma swój pomysł na nietypową lampę polecam KuriozaHesmo, to tradycyjne, klasyczne i nowoczesne lampy do wnętrz domowych oraz wnętrz hotelowych. Oświetlenie Hesmo w całości wykonywane jest w Polsce przy użyciu rozwiniętych technologii i w oparciu o własny park maszynowy i biuro projektowe.Jak można się domyślić, to nie są wszyscy producenci i cały czas pojawiają się nowe manufaktury, które później rozwijają się.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza