niedziela, 11 lutego 2018

morze nasze morze

Przyznaję tęsknie już za wiosną, może bardziej za latem. Za wysoką temperaturą, za temperaturą na plusie tym bardziej, że zapasy brykietu już się kończą :)

Rok temu będąc nad morzem odwiedziłam Świnoujście. Dojechanie do miasta może być kłopotliwe ale jest ciekawą przygodą. Przeprawa promowa przez rzekę Świnę jest niecodziennym przeżyciem. Długie kolejki samochodów były codziennością jeszcze przed II wojną dlatego podjęto pracę nad budową tunelu. Oczywiście w tamtym czasie prace zostały wstrzymane i do tej pory nic się nie zmieniło.

Piękne budynki jakie były w mieście rozstały rozebrane, a pozyskany materiał szedł na odbudowę Warszawy. Między innymi do rozbiórki został przeznaczony okazały, strzelisty budynek męskiego Gimnazjum, kościół na Warszowie, domy mieszkalne przy ulicach Narutowicza, Granicznej i Grunwaldzkiej.


Niewątpliwym symbolem miasta stał się wiatrak - Stawa Młyny - z pulsującym światem służącym do nawigacji. Powstał w II połowie XIX wieku kiedy na dużą skalę były prowadzone prace nad usprawnieniem żeglugi między portem szczecińskim a Morzem Bałtyckim, przez Zalew Szczeciński i Świnoujście.
Kolejną atrakcją Świnoujścia jest pruski zespół fortyfikacji. Powstał on w XIX wieku i składał się z czterech fortów. Niestety, do naszych czasów przetrwały tylko trzy: Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. Podobno pod fortem jest rozległa i wciąż niedostępna podziemna część. A może tam spoczywa archiwum Bismarcka, wciąż poszukiwane? Fort Anioła budowany na wzór Mauzoleum Hadriana rzeczywiście przypomina dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie tylko zdecydowanie nie ta skala.
6 komentarzy:

 1. Moim zdaniem wygląda to spoko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już widać wiosnę na horyzoncie :) Niedługo wakacje i czas spędzony nad morzem. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście uwielbiam nasze polskie morze i kocham tam wracać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polskie morze - chociaż pogoda nie rozpieszcza to i tak lubimy tam wracać. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nad polskim morzem może nie jest najcieplej, ale nigdzie nie ma piękniejszych plaż. Też mam sentyment do naszego wybrzeża.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie tak ! Jednak to nasze morze ma w sobie jakiś urok, że chce się tam wracać, mimo tej niepewności w pogodzie i zimnej wodzie

  OdpowiedzUsuń