sobota, 18 sierpnia 2018

meblościanka

Co to jest meblościanka? Po pierwsze tytuł spektaklu teatralnego w reżyserii Błażeja Peszeka w którym duchy gwiazd nawiedzają Polskę w poszukiwaniu resztek sławy. Jeden z najlepszych spektakli jakie widziałam. Po drugie nazwa mebla jaki królował w Polsce od lat 60-tych. Meblościanka pojawiła się jako odpowiedź na na rosnące aspiracje konsumpcyjne społeczeństwa, problemy z urządzaniem małych mieszkań oraz kampanie na rzecz porzucenia mieszczańskiego stylu urządzania się.
Meblościanka jako mebel segmentowy został zaprojektowany przez Bogusławę i Czesława Kowalskich w 1961 roku na konkurs na projekty mebli do małych mieszkań. Sukcesy na konkursach i wystawach wzornictwa spowodowały, że mebel został wprowadzony do masowej produkcji. Idea meblościanki, to połączenie wszystkich potrzebnych sprzętów zintegrowanych w różnych segmentach,gdzie pojawiały się składane tapczany i stoły. Mamy na zdjęciu przykład - projekt Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz produkt przemysłowy na wysoki połysk, który pamiętam w domu każdej znanej mi osoby z dzieciństwa.Od tamtych czasów wiele się zmieniło ale dalej mamy te same małe mieszkania w których musimy pomieścić wiele funkcji na niewielkiej przestrzeni. Dlatego nowy obraz meblościanki jawi mi się jako indywidualny układ dostosowany do potrzeb użytkownika.
Okazuje się, że w swoich projektach mam kilka takich przykładów. Pierwszy, to wysoki wąski korytarz, gdzie układ nieregularnych półek na książki wypełnia trudną przestrzeń.


WIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

W tym mieszkaniu zaskakujące było jak odczucie przestrzeni przed montażem zabudowy meblowej i po było zasadniczo odmienne. Kiedy zabudowa stanęła pokój wydał się większy i zyskał głębię. Mebel łączy szafkę telewizyjną, półki na książki i część zamkniętą na przechowywanie.WIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

Czy zawsze taki rodzaj zabudowy musi nam się kojarzyć z "główną ścianą w mieszkaniu. Taki mebel możemy konstrułować wykożystując każdą ścianę , która z pozoru nie jest możliwa do zagospodarowaniaWIĘCEJ ZDJĘĆ REALIZACJI : conceptjoana.archimental.com

Czy systemowo można rozwiązać problem przechowywania w małych mieszkaniach ? Może można ale czy indywidualne podejście nie jest lepsze tym bardziej, że mamy takie możliwości.

9 komentarzy:

 1. Będę organizowała swój nowy dom. Chętnie wykorzystam te pomysły i wczytam się w resztę porad.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma to jak nowoczesne, przestronne, przejrzyste i jasne wnętrze mieszkania. Ja uwielbiam wnętrza w stylu boho. Dużo miejsca można przy tym zachować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ahh u mojej mamy w domku rodzinnym do dzisiaj taka staroświecka meblościanka stoi. Te stare klimaty były kiedyś bardzo kontrastowe a dziś wszystko praktycznie wygląda tak samo

  OdpowiedzUsuń
 4. Meblościanka meblościance nierówna.Teraz nowoczesne projekty modułowych meblościanek prezentują się całkiem inaczej, takie to już mogłabym mieć w swoim mieszkaniu

  OdpowiedzUsuń
 5. Tego typu meblościanka to strzał w dziesiątkę. No, ale taki już urok półek wypełnionych książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie to wygląda wnętrze na prawdę super. Te stare pierwsze fotki to mi się kojarzą z mieszkaniem mojej babci, ale widać można ładnie to przerobić i odświeżyć wnętrze jednym meblem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Meblościanki są ponadczasowe. Te, prezentują się fenomenalnie. Ja, jestem na etapie przeprowadzania remontu swojego mieszkania. Wymieniam między innymi całą instalację elektryczną. Czy w tym miejscu: https://interblue.pl/dzwonki-i-domofony,c,108/ kupię wszystkie elementy, które powinny się w niej znaleźć?

  OdpowiedzUsuń