niedziela, 24 listopada 2013

bitwa o dom okiem architekta

Korzystając z popularności programu "Bitwa o dom" postanowiłam wyjaśnić na czym polega różnica między dekorowaniem, a projektowaniem ale też na czym polega praca architekta.
Uczestnicy programu zajmują się wykańczaniem mieszkania z mniejszym lub większym sukcesem. Funkcjonalność tak często powtarzana w programie dla każdego oznacza coś innego i zawsze zależy od preferencji mieszkańców. Niestety w tym mieszkaniu nie da się uniknąć kompromisów - coś kosztem czegoś.

Postanowiłam zająć się projektem mieszkania zakładając, że rodzina jaka w nim zamieszka ma nowoczesne podejście do wnętrz i jak każda inna ma mnóstwo rzecz, które trzeba gdzieś przechowywać. Mankamentem tego mieszkania jest brak przestrzeni na zorganizowanie pojemnych szaf na : ubrania letnie, ubrania zimowe, bieliznę, buty zimowe, buty letnie, torby podróżne, książki, podręczniki szkolne, pościel, ręczniki, zabawki, ...itd. Wszystko razy 3, bo założyłam, że mieszkanie będzie zajmować rodzina trzy osobowa. Celowo wymieniam wszystkie rzeczy jakie przychodzą mi do głowy ponieważ każda z tych rzeczy mieści się w innej strefie mieszkania i potrzebne jest dokładne przemyślenie gdzie się co znajduje.


Oczywiście jak każdy architekt nie uniknęłam wyburzeń :). Ściana między pokojem dziennym, a sypialnią rodziców została zmieniona tak aby w wąskim pokoju dwie krótkie ściany można było wykorzystać. Na jednej przewidziałam szafę, druga to niskie siedzisko z szufladami np. na pościel. Decydując się na wykucie otworów w nośnej ścianie, jak w tym wypadku nie należy zabierać się za to samodzielnie, trzeba zlecić projekt doświadczonemu konstruktorowi. Sypialnia przez zastosowanie drzwi przesuwnych chowanych w ścianę staje się częścią pokoju dziennego ale może też być zamknięta.
Ściana między pokojem dla dziecka, a aneksem kuchennym częściowo jest zmieniona. Komin w tym miejscu nie pozwala na większe zmiany dlatego znalazłam tam miejsce na lodówkę we wnęce.
W każdym projekcie nie mniej ważne jest poczucie przestronności, które można uzyskać przez stosowanie jasnej kolorystyki i odpowiedniego oświetlenia.

3 komentarze:

  1. Fajnie to rozwiązałaś- tylko byłoby łatwiej się połapać gdyby rzut przed i po był w tym samym układzie:) Generalnie super blog i cieszę się, że tu trafiłam:) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zrobione:) Cieszę się, że znalazłaś coś dla siebie w mojej wirtualnej przestrzeni. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie bardzo podoba się ta koncepcja na dom i cała ta wstępna aranżacja. Ja lubię generalnie przeglądać takie portale, jak ten czy https://blog.abrys.net . Człowiek wtedy ma wiele pomysłów na to, jak może zaaranżować swoje cztery ściany.

    OdpowiedzUsuń