sobota, 19 grudnia 2020

objazdówka

Kiedy znowu zaczniemy podróżować?! Pytam kiedy?! Jak to się nie docenia rzeczy które wydają się nam oczywiste dopóki się je ma.

Starachowice

Tak, to jest to miasto o którym ostatnio było głośno za sprawą wybetonowanego rynku w centrum miasta. Wcześniej był cały w zieleni. Jednak postanowiono go w całości wybetonować. W tym mieście odwiedziliśmy Muzeum Przyrody i Techniki, które mieści się na terenie dawnej huty. Chodzenie w maseczce przy prażącym słońcu nie jest przyjemne ale warto było. Największą i najcenniejszą atrakcją muzeum jest Wielki Piec oraz największa Maszyna Parowa, która tuż po tym jak została zakupiona została zatrzymana. W głównej mierze przyczyniła się do tego Wojna i próżniejsze zmiany technologiczne. Jak dla mnie Wielki Piec w obecnej chwili jest idealnym obiektem na zdjęcia i takie też zrobiłam. Znowu jest to kolejne miejsce z którego pamiętam zapachy. Połączenie starego drewna z olejami, smarami, zapachem zimnego metalu wraz z powietrzem w starych ceglanych budynkach daje piorunujące uderzenie.


Antoni Heda "Szary"

W nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 roku oddział dowodzony przez Antoniego Hedę „Szarego” rozbił niemiecki areszt w Starachowicach. Żołnierze uwolnili około 70 osób, w tym kilku akowców. To była jedna z pierwszych akcji „Szarego”, legendarnego dowódcy partyzantów na Kielecczyźnie. W wolnej Polsce został odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari.Tomaszów Mazowiecki

Kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy zlokalizowany na rynku jest to najstarsza murowana świątynia w Tomaszowie Mazowieckim. Została wzniesiona w pierwszej połowie XIX w. w stylu klasycystycznym i jest jednym z najcenniejszych zabytków w mieście.
Świątynia została wybudowana z inicjatywy hrabiego Antoniego Ostrowskiego. W ten sposób chciał on zachęcić niemieckich osadników do przyjazdu do Tomaszowa. Ostrowski w 1823 r. przeznaczył 75 rubli na budowę świątyni, oddał również bezpłatnie materiały budowlane. Niestety nie można go zwiedzać jest szczelnie zamknięty ze wszystkich stron. Szkoda takiego obiektu ech ...
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza