niedziela, 29 grudnia 2019

2019

Rok za rokiem mija … nieubłaganie.

Co roku publikuję podsumowanie roku i tym razem tradycji musi się stać zadość. Nie będę ukrywać, że jakoś nie chce mi się tego robić.
Wszechogarniające zmęczenie obezwładnia i mam nadzieję, że w przyszłym roku pozbędę się go na zawsze.

Zdecydowanie rok 2019 upłynął pod hasłem "Dom dla K".
Wyburzenie, projekt nowego, projekt i wykończenie wnętrz Domu dla K uważam za zakończone … uff. Oczywiście nie mogę się doczekać sesji zdjęciowej. Dopiero wtedy ten etap mojego życia zawodowego będę mogła uznać za zakończony.Nie mogę nie wspomnieć o innych projektach które powstawały równocześnie. Z dużym sentymentem będę wspominać realizację Siedlisko w Dąbrowie Górniczej. Powstał dom pełen ciepła i przytulności bez mocnych kontrastów. Mimo, iż uwielbiam projektować wnętrza utkane z kolorów, muszę przyznać, że w podobnym stopniu lubię zabawę w tworzeniu monochromatycznych wnętrz.Możliwe, że na wiosnę rozpocznie się budowa kolejnego domu tym razem w zupełnie innym klimacie niż poprzedni. Usytuowanie działki zobowiązuje. Krajobraz Jury z wszechobecnym wapieniem powoduje, że projektowanie musi być oszczędne. Przy okazji dowiedziałam się, że sto pięćdziesiąt milionów lat temu, pod koniec okresu jurajskiego lub - jak mówią geolodzy - w późnej jurze, rozlegle obszary kontynentu europejskiego zajmowały płytkie, ciepłe morza. Większa część terytorium Polski znajdowała się pod wodą. Morze rozciągało się od terenów dzisiejszej Rosji na wschodzie po Morze Północne na zachodzie, łącząc się ku południowemu-wschodowi z Oceanem Tetydy, zaś w kierunku zachodnim z tworzącym się Oceanem Atlantyckim. Skandynawia, półwysep Kola, wraz z Karelią i obszarem dzisiejszego Bałtyku stanowiły ląd, natomiast niektóre stare masywy kontynentu europejskiego były wyspami.W tym roku też zakończyła się realizacja wnętrz biurowych w Będzinie. Niewielka przestrzeń do zaprojektowania ale dużo istotnych detali do dogrania. W tym projekcie bardzo ważnym zadaniem projektowym była akustyka, która znacząco wpływa na jakość pracy. Oczywiście większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Przykładem dramatycznego staniu akustyki są szkoły w Polsce.

4

Niestety nie udało mi się i już nie uda w tym roku pokazać wnętrz domu w Dąbrowie Górniczej. Tuż po Nowym Roku nadrobię tą zaległość.Lubię to nasze katowickie święto podczas corocznie odbywającego się 4 Design Days. W nadchodzącym roku również się odbędzie i już można się rejestrować na dni branżowe oraz otwarte.Podróże są częścią mojej pracy, nawet te prywatne, bo podróże kształcą :) W tym roku był Rzeszów, który mnie zaskoczył. Powiem tylko, że jest urokliwy, malowniczy, jest co zwiedzać i co dla wszystkich kluczowe, jest CO I GDZIE jeść!. Przy okazji pobytu w Rzeszowie spełniłam swoje marzenie i odwiedziłam fabrykę szkła w Krośnie. W wakacje była Grecja i Polskie wybrzeże. Dzięki lokalnym firmom odwiedzałam Berlin i Mediolan. Jeszcze raz wielkie dzięki.W ostateczności nie ma jak w domu. Co nie przeszkadza mi planować kolejne wyprawy.

2 komentarze:

  1. Bardzo podoba mi się miedziany żyrandol. Miedziany kolor to ostatnio hit jeśli chodzi o wystrój wnętrz.

    OdpowiedzUsuń